شنبه, ۱ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Saturday, 20 April , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 20792 تعداد نوشته های امروز : 0×

آخرین خبرها

ما با سامان دهی مخالف نیستیم/محیط زیست نباید ارزان از کنار چالابه بگذرد همراه داشتن حیوانات خانگی به داخل مراکز عرضه غذا در کرمانشاه ممنوع است بیماری‌های شایع فصل بهار پارکینگ‌های کرمانشاه رها شده‌اند بارش پراکنده باران در مناطق شرقی و شمالی کرمانشاه انتشار ۲۸۳ میلیارد ریال اوراق مشارکت سال ۱۴۰۲ شهرداری‌های کشور راه‌اندازی ۹ پروژه مهم کرمانشاه منوط به مصوبه شورای شهر است بیمارستان ‌سرطان‌ کرمانشاه تابستان امسال افتتاح می‌شود «چالابه» سامان می‌گیرد بازدید از اماکن تاریخی کرمانشاه، فردا رایگان است عامل ۸۰ درصد خودکشی‌ها در کرمانشاه از طریق قرص است/سموم کشاورزی عامل خودکشی در مناطق روستایی امسال با خطر افزایش آتش‌سوزی‌ در عرصه‌های محیط‌زیست مواجهیم تکلیف ۴۰۰ واحد صنفی ضایعاتی کرمانشاه چه می‌شود؟ کوچ بهاره عشایر کرمانشاه تا ۱۵ اردیبهشت ادامه دارد ۲۷ هزار نفر در صف «مرگ» قرار دارند بعد از هر کوهنوردی مسیرها غرق در زباله می‌شود/ حال اکوسیستم کوه خوب نیست مسمومیت ۵ نفر بر اثر مصرف قارچ سمی فصلی در کرمانشاه جوان کرمانشاهی جان دوباره به بیماران پیوند عضو بخشید قهوه خورها بخوانند ضبط ۲۰۰ دستگاه ماینر قاچاق در شهرستان کنگاور

خطر عجیب استفاده از سشوار
16 آذر 1402 - 10:26
شناسه : 290949
1
طلوع‌‌کرمانشاه : یک مطالعه جدید هشدار می‌دهد که تلاش ما برای دستیابی به موهای براق و صاف با استفاده از روغن‌ها، ژل‌ها و اسپری‌های مختلف می‌تواند هزینه‌های پنهانی برای سلامتی ما داشته باشد و به آزادسازی ترکیبات بالقوه مضر، به ‌ویژه زمانی که از ابزارهای حالت دهنده حرارتی استفاده می‌کنیم، منجر شود/ پژوهشگران آمریکایی ترکیبات آلی فرار(VOCs) مانند سیلوکسان‌ها را که در طول روال‌های مختلف آرایش مو در خانه ساطع می‌شود، مورد مطالعه قرار دادند/مراقبت از مو نه تنها می‌تواند به استنشاق VOCs در خانه کمک کند، بلکه تجزیه و تحلیل آنها نشان می‌دهد که می‌تواند کیفیت هوای بیرون را نیز از طریق سیستم‌های تهویه تحت تاثیر قرار دهد/در حالی که ما از میزان کامل تأثیرات سلامتی استنشاق این مواد شیمیایی اطلاعی نداریم، بعید است که آنها برای ما مفید باشند/نصرت یونگ پژوهشگر دانشگاه پردو می‌گوید: ما نتایج را بسیار نگران‌کننده دیدیم. ما انتظار نداشتیم که در طول روال معمول مراقبت از مو که بسیاری از افراد هر روزه انجام می‌دهند، چنین انتشار قابل توجهی را از ترکیبات شیمیایی فرار ببینیم/یونگ و همکارانش از یک آزمایشگاه کوچک تهویه ‌شده برای انجام ۴۶ آزمایش استفاده کردند که در آن بزرگسالان ۱۸ تا ۶۵ ساله از ترکیب‌های مختلف محصولات مراقبت از مو و ابزارهای آرایشی برای شبیه‌سازی روال مراقبت از مو در خانه استفاده می‌کردند/قبل، در طول و بعد از هر جلسه مراقبت از مو یک طیف‌سنج جرمی پیشرفته، غلظت ترکیبات آلی فرار هوای داخل خانه را اندازه‌گیری کرد/پژوهشگران به رابطه بین دمای سشوار یا ابزارهای مشابه آن و انتشار ترکیبات آلی فرار و همچنین چگونگی تاثیر شرایط تهویه و سطح مو بر نتایج پرداختند/آنها بر «متیل سیلوکسان‌های فرار حلقوی»(cVMS) متمرکز شدند که در محصولات مراقبت از مو رایج هستند/به طور کلی، نتایج نشان داد که دمای بالاتر ابزار حالت دهنده و موهای بیشتر با افزایش انتشار ترکیبات آلی فرار مرتبط است/پژوهشگران می‌گویند: استفاده از محصولات مراقبت از مو باعث تغییرات سریع در ترکیب شیمیایی فضای داخلی آزمایشگاه شد. متیل سیلوکسان‌های فرار حلقوی بر انتشار ترکیبات آلی فرار ناشی از استفاده از محصولات مراقبت از مو غالب بود و دکامتیل‌سیکلوپنتاسیلوکسان(D۵) بیشترین سهم را در انتشار متیل سیلوکسان‌های فرار حلقوی داشت/ماده دکامتیل‌سیکلوپنتاسیلوکسان در محصولات حالت دهنده مو محبوب است، زیرا در دماهای بالا پایدار است و بافتی صاف دارد/ مشخص شده است که D۵ به اثرات نامطلوب بر دستگاه تنفسی، کبد و سیستم عصبی حیوانات آزمایشگاهی منجر می‌شود. استفاده از این ماده شیمیایی در محصولات آرایشی و بهداشتی در حال حاضر به همین دلیل در اتحادیه اروپا محدود شده است/برای درک کامل پیامدهای سلامتی به مطالعات عمیق‌تر روی افراد نیاز است. ضمن اینکه تأثیرگیری طولانی‌مدت انسان از استنشاق ترکیبات آلی فرار در مقایسه با محصولات شستشو مانند شامپوها کمترین آزمایش‌ها را تجربه کرده است/بر اساس بررسی‌های انجام شده در مورد الگوهای استفاده از محصولات مراقبت از مو و با فرض اینکه ۱۰ درصد از آنها مبتنی بر سیلوکسان هستند، مجموع انتشار D۵ از محیط داخلی به بیرون تنها در ایالات متحده می‌تواند به ۰.۴ تا ۶ تن در سال برسد.
منبع : عصرایران
پ
پ
ماندن در یک اتاق بعد از حالت دادن به مو با سشوار، قرار گرفتن در معرض ترکیبات آلی فرار را افزایش می‌دهد. بنابراین اگر موهای شما به محصولات و حالت دادن حرارتی نیاز دارد، ترک اتاق بلافاصله پس از آن می‌تواند به کاهش قرار گرفتن در معرض آن کمک کند.

 
یک مطالعه جدید هشدار می‌دهد که تلاش ما برای دستیابی به موهای براق و صاف با استفاده از روغن‌ها، ژل‌ها و اسپری‌های مختلف می‌تواند هزینه‌های پنهانی برای سلامتی ما داشته باشد و به آزادسازی ترکیبات بالقوه مضر، به ‌ویژه زمانی که از ابزارهای حالت دهنده حرارتی استفاده می‌کنیم، منجر شود.
 
 پژوهشگران آمریکایی ترکیبات آلی فرار(VOCs) مانند سیلوکسان‌ها را که در طول روال‌های مختلف آرایش مو در خانه ساطع می‌شود، مورد مطالعه قرار دادند.
 
مراقبت از مو نه تنها می‌تواند به استنشاق VOCs در خانه کمک کند، بلکه تجزیه و تحلیل آنها نشان می‌دهد که می‌تواند کیفیت هوای بیرون را نیز از طریق سیستم‌های تهویه تحت تاثیر قرار دهد.
 
 
در حالی که ما از میزان کامل تأثیرات سلامتی استنشاق این مواد شیمیایی اطلاعی نداریم، بعید است که آنها برای ما مفید باشند.
 
نصرت یونگ پژوهشگر دانشگاه پردو می‌گوید: ما نتایج را بسیار نگران‌کننده دیدیم. ما انتظار نداشتیم که در طول روال معمول مراقبت از مو که بسیاری از افراد هر روزه انجام می‌دهند، چنین انتشار قابل توجهی را از ترکیبات شیمیایی فرار ببینیم.
 
یونگ و همکارانش از یک آزمایشگاه کوچک تهویه ‌شده برای انجام ۴۶ آزمایش استفاده کردند که در آن بزرگسالان ۱۸ تا ۶۵ ساله از ترکیب‌های مختلف محصولات مراقبت از مو و ابزارهای آرایشی برای شبیه‌سازی روال مراقبت از مو در خانه استفاده می‌کردند.
 
قبل، در طول و بعد از هر جلسه مراقبت از مو یک طیف‌سنج جرمی پیشرفته، غلظت ترکیبات آلی فرار هوای داخل خانه را اندازه‌گیری کرد.
 
پژوهشگران به رابطه بین دمای سشوار یا ابزارهای مشابه آن و انتشار ترکیبات آلی فرار و همچنین چگونگی تاثیر شرایط تهویه و سطح مو بر نتایج پرداختند.
 
آنها بر «متیل سیلوکسان‌های فرار حلقوی»(cVMS) متمرکز شدند که در محصولات مراقبت از مو رایج هستند.
 
به طور کلی، نتایج نشان داد که دمای بالاتر ابزار حالت دهنده و موهای بیشتر با افزایش انتشار ترکیبات آلی فرار مرتبط است.
 
پژوهشگران می‌گویند: استفاده از محصولات مراقبت از مو باعث تغییرات سریع در ترکیب شیمیایی فضای داخلی آزمایشگاه شد. متیل سیلوکسان‌های فرار حلقوی بر انتشار ترکیبات آلی فرار ناشی از استفاده از محصولات مراقبت از مو غالب بود و دکامتیل‌سیکلوپنتاسیلوکسان(D۵) بیشترین سهم را در انتشار متیل سیلوکسان‌های فرار حلقوی داشت.
 
ماده دکامتیل‌سیکلوپنتاسیلوکسان در محصولات حالت دهنده مو محبوب است، زیرا در دماهای بالا پایدار است و بافتی صاف دارد.
 
یونگ می‌گوید: مشخص شده است که D۵ به اثرات نامطلوب بر دستگاه تنفسی، کبد و سیستم عصبی حیوانات آزمایشگاهی منجر می‌شود. استفاده از این ماده شیمیایی در محصولات آرایشی و بهداشتی در حال حاضر به همین دلیل در اتحادیه اروپا محدود شده است.
 
برای درک کامل پیامدهای سلامتی به مطالعات عمیق‌تر روی افراد نیاز است. ضمن اینکه تأثیرگیری طولانی‌مدت انسان از استنشاق ترکیبات آلی فرار در مقایسه با محصولات شستشو مانند شامپوها کمترین آزمایش‌ها را تجربه کرده است.
 
پژوهشگران می‌گویند: بر اساس بررسی‌های انجام شده در مورد الگوهای استفاده از محصولات مراقبت از مو و با فرض اینکه ۱۰ درصد از آنها مبتنی بر سیلوکسان هستند، مجموع انتشار D۵ از محیط داخلی به بیرون تنها در ایالات متحده می‌تواند به ۰.۴ تا ۶ تن در سال برسد.
 
یونگ توضیح می‌دهد که همانطور که سشوارها می‌توانند ترکیبات آلی فرار را در جو آزاد کنند، سیستم‌های تهویه نیز می‌توانند این مواد شیمیایی را به داخل ساختمان‌ها بازگردانند.
 
وی افزود: بنابراین حتی اگر استفاده از محصولات حاوی مواد شیمیایی مضر بخشی از روزمره مراقبت از موی شما نباشد، باز هم به دلیل محیط اطراف‌تان در یک محیط شهری تحت تأثیر قرار خواهید گرفت.
 
پژوهشگران تاکید می‌کنند که هنوز محدودیت‌هایی در مدل‌سازی استنشاق و انتشار این گازها از داخل به بیرون و البته تغییرات گسترده‌ای در عادات مراقبت از مو و همچنین قرار گرفتن در معرض آن بر اساس سطوح و فضای داخلی وجود دارد.
 
این تیم خاطرنشان می‌کند که ماندن در یک اتاق بعد از حالت دادن به مو با سشوار، قرار گرفتن در معرض ترکیبات آلی فرار را افزایش می‌دهد. بنابراین اگر موهای شما به محصولات و حالت دادن حرارتی نیاز دارد، ترک اتاق بلافاصله پس از آن می‌تواند به کاهش قرار گرفتن در معرض آن کمک کند.

دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.