شنبه, ۲۵ فروردین , ۱۴۰۳ Saturday, 13 April , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 20767 تعداد نوشته های امروز : 5×

آخرین خبرها

تفریح ارزان مردم کرمانشاه در انتظار تعطیلی ست!/رئیس حوزه هنری:ما نمی توانیم با جان مردم ریسک کنیم/ جدی نگرفتن سیستم استاندارد اطفای حریق در سینما آزادی کرمانشاه اتباع افغانی جواز ورود به کرمانشاه را ندارند جزئیاتی جدید از علت خودکشی پرستار جوان؛ در ۹ ماه گذشته ۴۹ کرمانشاهی با قرص برنج خودکشی کردند بازار داغ برداشت گیاهان خودروی بهاری در کرمانشاه/ این گیاهان را از ریشه نکنید آب همه جزیره‌های «هشیلان» را دربر گرفت/ تلاش برای انتقال آب به سراب «یاوری» امیدوارم موفقیت در مسابقات کافا تکرار شود انجام خط کشی ۶۰۰ کیلومتر از معابر شهری کرمانشاه/ثبت تردد غیرمجاز کامیون‌ها توسط دوربین‌ها انجام می‌شود نماز «عید فطر» کرمانشاه کجا اقامه می‌شود؟ «گوجه سبز» نوبرانه کرمانشاه راهی بازار شد موج دوم سفرهای بهاری در تعطیلات فطر/ افزایش ۱۱ درصدی تردد در محورهای کرمانشاه پای تعزیرات به تاراج گنج سبز کوه‌های کرمانشاه باز شد ساماندهی ایستگاه‌های تاکسی در میدان آزادی کرمانشاه حضور ۱۰۰ تیم پلیس راه کرمانشاه در تعطیلات آمادگی کرمانشاه برای میزبانی از گردشگران تعطیلات عیدفطر انتقال خون کرمانشاه تعطیلات آخر هفته فعال است احتمال رویت هلال ماه شوال در غروب روز سه‌شنبه بالا است بزودی نرخ نامه کرایه تاکسی ها در کرمانشاه اعلام می شود/فعلا گرفتن وجه اضافه ممنوع هیچ عطاری و فروشگاهی حق فروش قرص برنج را ندارد/ مرگ ۴۹نفر به دنبال استفاده‌ از این ماده سمی هوای کرمانشاه سال گذشته ۴۳ روز غیراستاندارد بود فروش محصولات سایپا فعلا لغو شد/سایپا: زمان جدید ثبت‌نام متعاقبا اعلام می‌شود

اهمال کاری مسوولان و هم‌نشینی دانش آموزان‌با بیماری های واگیردار/چه تدبیری برای کنترل ویروس در مدارس کرمانشاه وجود دارد؟
22 آذر 1402 - 12:49
شناسه : 291073
0
طلوع‌‌کرمانشاه : اکنون که سال‌های زورازمایی بیماری منحوس کرونا را پشت سر گذاشته ایم با معضل دیگر و قدرت نمایی بیماری انفولانزا و شیوع بیماری های تنفسی مواجه هستیم. درست است که فعلا برنامه ای برای تعطیلی مدارس در زمان قرارگیری در پیک بیماری های واگیردار وجود ندارد ولی باید پرسید که اداره کل آموزش و پرورش و دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه برای کنترل و‌کاهش این معضل چه اقداماتی انجام داده و یا در دستور کار دارند؟ چندین مرتبه است که برخی والدین و حتی آموزگاران در تماس های تلفنی با پایگاه خبری طلوع، از بی توجهی برای رعایت دستورالعمل های بهداشتی در اکثر مدارس گله مند هستند و خواهان رسانه ای شدن این دغدغه هستند/براساس این گزارش های مردمی، اغلب کلاس ها در مدارس کرمانشاه آنقدر پرجمعیت است که مجالی برای سخن گفتن از رعایت فاصله اجتماعی نمی دهد/کلاس هایی پرجمعیت و بدون تهویه مناسب هوا، وضعیت این روزهای بیشتر مدارس است و دیگر خبری از اجباری شدن ماسک در بین این دانش آموزان نیست/از سوی دیگر بیشتر مدارس کرمانشاه، بودجه ای برای خرید مواد ضدعفونی کننده و ماسک ندارند و در نتیجه راهکار بی خیالی را در پیش گرفته‌اند/والدین این دانش آموزان عنوان می کنند که همکاری چندانی از سوی اولیا و مدیران اغلب مدارس برای کاهش ابتلا دیده نمی شود و حتی اگر دانش آموزی مریض شود حضورش در امتحانات الزامی است و اگر غیر این باشد پایین ترین نمره به وی تعلق می گیرد و یا اینکه دانش آموز برای اینکه از درس عقب نیفتد مجبور است حتی با بدترین حال جسمانی در کلاس حاضر شود/اخذ گواهی پزشکی تنها برای کم نشدن نمره انضباط کافی است و نمی تواند اولیا‌ این مدارس را برای عدم حضور اقناع کند/این آسان نگری و عادی انگاری کارکنان اجرایی مدارس به شیوع بیماری های واگیردار انفولانزا موجب هراس بیشتر والدین می شود و یک دانش آموز بیمار نه تنها می تواند خانواده خود را گرفتار کند بلکه می تواند این بیماری را در کلاس های درس خود گسترش می دهد.
پ
پ

مدارس که باز شود و فصل سرما از راه برسد و ویروسی شایع شود، دانش آموزانی همیشه بیمار خواهیم‌داشت که تب بیماری آنان برای مدتی کوتاه فروکش می کند ولی در بیشتر مواقع با اهمال کاری مسوولان و کارکنان اجرایی مدارس و ارگان های درارتباط با سلامت، بازهم اوج می گیرد.

به گزارش پایگاه خبری طلوع، اکنون که سال‌های زورازمایی بیماری منحوس کرونا را پشت سر گذاشته ایم با معضل دیگر و قدرت نمایی بیماری انفولانزا و شیوع بیماری های تنفسی مواجه هستیم.

درست است که فعلا برنامه ای برای تعطیلی مدارس در زمان قرارگیری در پیک بیماری های واگیردار وجود ندارد ولی باید پرسید که اداره کل آموزش و پرورش و دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه برای کنترل و‌کاهش این معضل چه اقداماتی انجام داده و یا در دستور کار دارند؟

چندین مرتبه است که برخی والدین و حتی آموزگاران در تماس های تلفنی با پایگاه خبری طلوع، از بی توجهی برای رعایت دستورالعمل های بهداشتی در اکثر مدارس گله مند هستند و خواهان رسانه ای شدن این دغدغه هستند.

براساس این گزارش های مردمی، اغلب کلاس ها در مدارس کرمانشاه آنقدر پرجمعیت است که مجالی برای سخن گفتن از رعایت فاصله اجتماعی نمی دهد.

کلاس هایی پرجمعیت و بدون تهویه مناسب هوا، وضعیت این روزهای بیشتر مدارس است و دیگر خبری از اجباری شدن ماسک در بین این دانش آموزان نیست.

از سوی دیگر بیشتر مدارس کرمانشاه، بودجه ای برای خرید مواد ضدعفونی کننده و ماسک ندارند و در نتیجه راهکار بی خیالی را در پیش گرفته‌اند.

والدین این دانش آموزان عنوان می کنند که همکاری چندانی از سوی اولیا و مدیران اغلب مدارس برای کاهش ابتلا دیده نمی شود و حتی اگر دانش آموزی مریض شود حضورش در امتحانات الزامی است و اگر غیر این باشد پایین ترین نمره به وی تعلق می گیرد و یا اینکه دانش آموز برای اینکه از درس عقب نیفتد مجبور است حتی با بدترین حال جسمانی در کلاس حاضر شود.

اخذ گواهی پزشکی تنها برای کم نشدن نمره انضباط کافی است و نمی تواند اولیا‌ این مدارس را برای عدم حضور اقناع کند.

این آسان نگری و عادی انگاری کارکنان اجرایی مدارس به شیوع بیماری های واگیردار انفولانزا موجب هراس بیشتر والدین می شود و یک دانش آموز بیمار نه تنها می تواند خانواده خود را گرفتار کند بلکه می تواند این بیماری را در کلاس های درس خود گسترش می دهد.

در مصاحبه های پیشین از سوی مدیرکل آموزش و پرورش استان اعلام شد، سرماخوردگی و آنفلوانزا در این فصل نمی‌تواند عاملی برای تعطیلی مدارس شود و این موضوع و تعطیلی به خاطر بیماری‌های رایج این فصل جزو برنامه‌های آموزش و پرورش نخواهد بود، چراکه شیوع حدودا سه سال ویروس کرونا ضربه بزرگی به تحصیل دانش‌آموزان زده و نمی‌توان بیشتر از این مدارس را تعطیل کرد و شرایط را برای آسیب و صدمه بیشتر به روند تحصیل و تعلیم دانش آموزان را فراهم کرد.

از سوی دیگر دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه که همواره به تلاش های خود برای ارتقا سلامت شهروندان می بالد چه برنامه ای برای حفظ سلامت مهم ترین و حساس ترین افراد جامعه که همین دانش آموزان هستند را دارد؟

بارها از سوی این ارگان اعلام شده که در بحث پیشگیری از بیماری برای ارتقای سلامت جامع باید برنامه کنترلی نظارتی و پیشگیری در مدارس داشته باشیم تا هزینه ناشی از درمان بر خانواده و جامعه کاهش یابد.

این حق دانش آموزان و آموزگاران کرمانشاهی است که بدون هراس برای ابتلا به بیماری، تنها به فکر یادگیری و تعالی تعلیم و تربیت باشند و محیط همه مدارس به عنوان خانه دوم آنان به محیطی امن و به دور از دغدغه تبدیل شود.

یادداشت از زهره‌کریم زاده-خبرنگار طلوع کرمانشاه

دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.