سه شنبه, ۱۶ خرداد , ۱۴۰۲ Tuesday, 6 June , 2023 ساعت تعداد کل نوشته ها : 19146 تعداد نوشته های امروز : 7×

آخرین خبرها

برنامه ریزی بی هدف، صنایع دستی کرمانشاه را فلج کرده است/توان اندک‌برای شرکت در نمایشگاه های بین المللی برخی والدین اوقات فراغت تابستان را با “کلاس آموزشی” اشتباه گرفته‌اند هزینه درمان بیماران صعب‌العلاج در مراکز دولتی کرمانشاه رایگان است اولین مرکز اسناد و آرشیو شهرداری های کشور در کرمانشاه احداث شد “سراب یاوری” کرمانشاه دریاچه مصنوعی می‌شود آسپرین مانع سکته می شود؟ مصرف روزانه چقدر باشد؟ شب بخوریم یا روز؟ راه اندازی مرکز آموزش ،ویژه کارکنان شهرداری کرمانشاه پیام خداحافظی مسی از پاری سن ژرمن کشف ۳۹۳ عدد سکه تاریخی در کرمانشاه باند سارقان حرفه ای موتور سیکلت در کنگاور متلاشی شد تصمیم تلخی که ۱۰ میلیون یورو روی دست بوفون گذاشت “قره‌سو” تا یک سال دیگر زیبا می‌شود اختلاف نظرات برای محل برگزاری جشنواره اسب اصیل کرد بالا گرفت/نگرانی ها از نابودی زمین چمن در زیر سم‌ستوران اولین مرکز “معاینه فنی” خودروهای سبک شهرداری کرمانشاه افتتاح شد پرداخت وام‌های تبصره ١۶ به خبرنگاران در هاله‌ای از ابهام/ لزوم ورود دادستان کرمانشاه به پرداخت وام‌های ضروری پارک یک هکتاری شهرک “شهرداری” کرمانشاه افتتاح شد پر دردسرترین سال زندگی ستاره بایرن هافبک اینتر اولین ترکیه ای فاتح لیگ قهرمانان می‌شود؟ ترفندهایی برای نه گفتن به شیرینی بعد از صرف غذا تعطیلی سینما‌های کرمانشاه در روز‌های ۱۴ و ۱۵ خرداد

نظام ما خاصیت خودترمیمی دارد /مردم حق دارند به دولت، مجلس و کارگزاران نظام متعرض باشند
11 دی 1396 - 13:19
شناسه : 3173
0
کاظم جلالی: طلوع‌‌کرمانشاه :

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس با تاکید بر اینکه مجلس و دولت باید چارچوبی پیدا کنند تا مردم بتوانند دیدگاه‌ها و اعتراضات خود را بیان کنند، گفت: با توجه به شرایط اقتصادی، مرکز پژوهش‌ها بسته پیشنهادی را ارائه کرده و راهکارهایی را در نظر گرفته‌ است.

پ
پ

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی طلوع، کاظم جلالی رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس در ارزیابی از سخنان رییس‌جمهور در رابطه با اعتراضات اخیر مردمی در پی شرایط اقتصادی، گفت: نکته اول این است که ما یک نظام سیاسی داریم و همه باید در چارچوب نظام سیاسی خودمان حرکت کنیم اما دولت‌ها، مجالس و کارگزاران نظام همه قابل نقد هستند.

وی خاطرنشان کرد: اینکه ما در یک نظام سیاسی قرار داریم همه باید به قانون اساسی و نظام سیاسی خود وفادار باشیم اما مردم هم حق دارند به دولت، به مجلس، به کارگزاران نظام یا حتی به بخش‌هایی از تصمیماتی که گرفته می‌شود متعرض باشند اما آنچه مشخص است اینکه در یک چارچوب مدنی و بدون خشونت و بر هم زدن نظم عمومی مردم بتوانند اعتراضات خود را بیان کنند.

باید برای این اصل قانون اساسی که مربوط به برگزاری تجمعات آرام برای بیان اعتراضات است، دولت و مجلس چارچوبی پیدا کنند که عملا در آن چارچوب مردم بتوانند اعتراضات خود را بیان کنند. نماینده مردم تهران در مجلس تصریح کرد: بر همین اساس فکر می‌کنم که باید برای این اصل قانون اساسی که مربوط به برگزاری تجمعات آرام برای بیان اعتراضات است، دولت و مجلس چارچوبی پیدا کنند که عملا در آن چارچوب مردم بتوانند اعتراضات خود را بیان کنند.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس تصریح کرد: البته قابل درک است مباحثی مانند تورم که به مردم فشار وارد می‌آورد و یا موضوعاتی مانند موسسات مالی و اشتغال تحصیل کردگان از معضلاتی است که باید به آن پرداخته شود.

جلالی افزود: انصافا هم مجلس در این زمینه کارهای جدی را در دست انجام دارد و گزارش‌هایی را تهیه می‌کند، دولت هم در حال اقدام است اما این اقدام مسئولین باید سرعت عمل پیدا کند و با جدیت مسیر حل مشکلات مردم را طی کرده و راه‌حلی برای آن پیدا کنیم.

وی با اشاره به اعتراضات اخیر مردمی نیز اظهار کرد: بنده فکر می‌کنم تمدن کهن ایرانی اسلامی ما را بر آن می‌دارد که اعتراضات خود را در چارچوب مدنی مطرح کنیم و نگذاریم که خدای نکرده به اصل کشور آسیب برسد، آن هم کشوری که از گذشته تاریخی دشمنانی دارد و آن دشمنان نسبت به این کشور نباید طمع کنند.

رییس مرکز پژوهش‌های مجلس تاکید کرد: مردم و مسئولین باید در کنار هم قرار بگیرند و نوعی هم‌فهمی نسبت به مسائل و مشکلات کشور که وجود دارد، داشته باشند و بر همان اساس نقشه راهی برای حل برخی از مشکلات در کوتاه مدت در پیش بگیرند.

تمدن کهن ایرانی اسلامی ما را بر آن می‌دارد که اعتراضات خود را در چارچوب مدنی مطرح کنیم و نگذاریم که خدای نکرده به اصل کشور آسیب برسد.این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: اینکه خارجی و اجنبی در امور داخلی ایران بخواهد دخالت کند به نظرم یک ایرانی شرافتمند راضی به این نیست کسانی که دشمنی خود را نسبت به مردم نشان داده‌اند، خون جوانان را ریختند، در این کشور ترور راه انداخته‌اند، ملت ایران را تروریسم نامیده‌اند و انواع و اقسام تحریم‌ها را به ملت ایران اعمال کرده‌اند که بخشی از مشکلات امروزی ما ناشی از سوء رفتار و ظلم آنها نسبت به ملت ایران بود، بی‌تردید اینها دشمن ملت ایران هستند و هیچ کس به آنها گوش نمی‌دهد، بیهود خود را خسته می‌کنند.

جلالی ادامه داد: نظام ما خاصیت خودترمیمی دارد، ما ایرادهایی داریم اما خودمان با همکاری ملت‌مان می‌توانیم آن ایرادات را در چارچوب‌های قانونی کاملا برطرف کنیم و نیازمند به دخالت بیگانگان در عرصه داخلی ایران هیچگاه نبوده و نیستیم.

وی در رابطه با اینکه مجلس چه اقداماتی را می‌تواند در جهت رفع مشکلات انجام دهد، گفت: اولین گام این است که نگذاریم لایحه بودجه ۹۷ تورمی باشد و فشار بر روی مردم افزایش یابد لذا بنده فکر می‌کنم حتما نباید بگذاریم حامل‌های انرژی گران شود، گران شدن آنها در شرایط فعلی می‌تواند فشار اقتصادی را بر مردم افزایش دهد.

جلالی با بیان اینکه مرکز پژوهش‌های مجلس بسته پیشنهادی را به رییس مجلس و کمیسیون تلفیق ارائه کرده است، گفت: ما راهکارهایی را در نظر گرفته‌ایم که در عین حال درآمد دولت هم کاهش پیدا نکند و این راهکارها را به رییس مجلس و کمیسیون تلفیق بودجه ارائه کرده‌ایم.

نباید بگذاریم حامل‌های انرژی گران شود، گران شدن آنها در شرایط فعلی می‌تواند فشار اقتصادی را بر مردم افزایش دهد.این نماینده مجلس ادامه داد: تمام تلاش‌مان این است که بودجه عملیاتی و غیرتورمی باشد و حتما باید صرفه‌جویی هم انجام شود. دولت بزرگ شده و باید تلاش کنیم در بخش‌هایی صرفه‌جویی انجام دهیم.

وی تصریح کرد: به عنوان مثال در مورد افزایش حقوق‌ها پیشنهاداتی را ارائه کرده‌ایم که عملا کسانی که حقوق زیر دو میلیون تومان دریافت می‌کنند ۱۰ درصد افزایش حقوق داشته و کسانی که بین دو تا چهار میلیون تومان دریافتی دارند پنج درصد و کسانی که بالای چهار میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنند مشمول افزایش حقوق در سال ۹۷ نشوند تا قدری بتوانیم اقشاری که از حقوق و درآمد کمتری برخوردارند را به سطح بالاتری برسانیم. / ایسنا

دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.