چهارشنبه, ۱۰ خرداد , ۱۴۰۲ Wednesday, 31 May , 2023 ساعت تعداد کل نوشته ها : 19115 تعداد نوشته های امروز : 0×

آخرین خبرها

سیب و شاه‌ توت شما را قدرتمند می‌کنند گام مستندی برای اجرای پالایشگاه “آناهیتا” برداشته‌ایم اولین مدال تاریخی سپک‌تاکرا دختران کرمانشاهی در قلب خلیج فارس دشت شد مشترکان همراهی کنند، تابستان را بدون خاموشی پشت سر می‌گذاریم پارک‌های کرمانشاه غیراستانداردند ۹۱ مرغداری کرمانشاه به علت عرضه خارج از شبکه مرغ به تعزیرات معرفی شدند ۱۰۰مکان مخروبه در محله کم برخوردار آقاجان کرمانشاه تخریب شد ۵ راهکار برای مدیریت استرس در زمان امتحانات چگونه به حفظ سلامت دستگاه گوارش کمک کنیم؟به قاعده غذا بخورید شناسایی ۲۵۵ نقطه بحرانی حریق در منابع طبیعی کرمانشاه دهن کجی نمایندگان مجلس و وزارت جهاد کشاورزی به کرمانشاه/ یک همایش ملی سوت و کور ۲ مصدوم و ۲ فوتی در حادثه واژگونی خودرو صحنه  آغاز اردوی تیم ملی تپانچه بادی در کرمانشاه تاکید بر گسترش روابط تجاری و گردشگری کرمانشاه و حلبچه علائم اگزمای پوستی چیست؟ پر شدگی ۶۶ درصدی سدهای استان کرمانشاه خطر وقوع چادرنشینی در بیخ گوش شهر کرمانشاه! ۶۰۰ نفر در کرمانشاه پیگیر شناسایی کودکان “بازمانده از تحصیل” شده‌اند کرمانشاه صاحب پردیس سینمایی می‌شود اعلام شرایط دریافت هدیه ازدواج بیمه تأمین اجتماعی

کمبود سرویس بهداشتی و حمام در مناطق زلزله‌زده/مردم حتی چادر هم ندارند
01 بهمن 1396 - 11:31
شناسه : 4187
0
تجری: طلوع‌‌کرمانشاه :

نماینده قصرشیرین، گیلانغرب و سرپل ذهاب نبود کانکس وتعداد کافی سرویس‌های بهداشتی و حمام را از بزرگ‌ترین مشکلات فعلی مردم مناطق زلزله زده عنوان کرد و گفت: متاسفانه در شرایطی زلزله‌زدگان در گیلانغرب با نبود چادر و در سرپل ذهاب با کمبود کانکس مواجه‌اند که هلال‌احمر کارش را پایان یافته اعلام کرده است.

پ
پ

فرهاد تجری در توضیح آخرین وضعیت زلزله‌زدگان در گیلانغرب و سرپل ذهاب و قصرشیرین گفت: بعد از زلزله کرمانشاه که با قدرت بسیار زیاد، خرابی‌ها و ویرانی‌های بسیاری به جا گذاشت که در تاریخ ایران کم سابقه بود، شاهد شکل گیری انسجام ملی در بین مسئولان و مردم برای کمک‌رسانی بودیم.

وی افزود: البته به دلیل نوسازی‌های این مناطق بعد از جنگ تحمیلی و به دنبال آن مقاوم شدن سازه‌ها و همچنین پیش زلزله قبل از وقوع زلزله اصلی که باعث بیرون آمدن مردم  از ساختمان‌ها شد، تعداد کشته‌ها به نسبت قدرت آن بسیار زیاد نبود که شاید اگر زلزله‌ای با این قدرت خدای ناخواسته در هر جایی دیگر از کشور رخ می‌داد، تعداد کشته‌ها بسیار زیادتر می‌شد.

برخی مسئولان در تلویزیون اعلام می‌کنند که کار امدادرسانی تمام شده و همه از میزان لازم چادر و کانکس برخوردارند که چنین چیزی صحت ندارد.این نماینده مجلس در ادامه با انتقاد از عملکرد برخی از مدیران، گفت: متاسفانه علیرغم حضور مسئولین و خدمات‌رسانی خوب در روزهای اول، برخی مسئولان در تلویزیون اعلام می‌کنند که کار امدادرسانی تمام شده و همه از میزان لازم چادر و کانکس برخوردارند که چنین چیزی صحت ندارد، مشکلات در مناطق زلزله زده بسیار است و باید هر چه سریعتر به آن رسیدگی شود.

تجری با اشاره به کمک‌های مردمی و دولت به زلزله زدگان، گفت: علیرغم کمک‌های مردمی در روزهای اولیه و اقدامات خوب بعدی دولت، اکنون بسیاری از مردم در گیلانغرب در کف خیابان زیر چادر یا در خودرو با این وضعیت آب و هوایی حتی روز را به شب می‌رسانند، شرایط نامطلوبی که هلال‌احمر هیچ حس مسئولیتی نسبت به آن ندارد و بنیاد مسکن در برآورد خسارات و پرداخت نیز کم‌ لطفی و خساست به خرج می‌دهد.

وی افزود: در روزهای اول افراد، شخصیت‌ها و سلبریتی‌ها به میان مردم زلزله آمدند، اشک ریختند که مردم بی سرپناه هستند، عکس گرفتند و حتی وعده‌هایی دادند که اکثر آنها عملیاتی نشده است، رسانه ها و حتی صدا وسیما نیز آنها را نشان داد اما در نهایت هیچ اتفاقی نیفتاد، مردم همچنان مشکلاتی بخصوص درباره کانکس‌های مجهز به سرویس‌های بهداشتی و حمام دارند.

نماینده قصرشیرین، گیلانغرب و سرپل ذهاب همچنین گفت: انتظار ما این بود که بنیاد مسکن، هلال‌احمر و شهرداری‌ها در کنار دولت کمک‌های لازم را به مردم زلزله زده کنند اما این اتفاق رخ نداده است. عملا شهرداری سرپل ذهاب با کمبود منابع مالی مواجه است که انتظار می‌رود وزارت کشور و دستگاه‌ها کمک‌های لازم را داشته باشند.

در روزهای اول افراد، شخصیت‌ها و سلبریتی‌ها به میان مردم زلزله آمدند، اشک ریختند که مردم بی سرپناه هستند، عکس گرفتند و حتی وعده‌هایی دادند که اکثر آنها عملیاتی نشده است.تجری در مورد کمبودهای مناطق زلزله زده، گفت: سرویس بهداشتی و حمام یک کمبود ضروری است که باید هر چه سریعتر به وضعیت آن رسیدگی شود. لازم است که کانکس‌های مجهز به این وسایل در مناطق زلزله زده تعبیه شود چون در غیر این صورت بحران بهداشتی به وجود خواهد آمد.

وی درباره نحوه توزیع کانکس و چادر بین مردم، گفت: در منطقه سرپل ذهاب به ۵٠  درصد مردم زلزله زده کانکس دادند و ۵٠ درصد از مردم زیر چادر و کف خیابان، بیابان و یا در خودرو می‌خوابند.

به گفته وی، مردم زلزله زده در سرپل ذهاب با مشکل کانکس و در گیلانغرب با مشکل چادر مواجهند که این باعث نارضایتی‌هایی شده است. متاسفانه در این بین هلال‌احمر چادر لازم به مردم گیلانغرب نمی‌دهد با این توجیه که فقط در صورتی چادر داده می‌شود که آن منطقه به صورت کامل ویران شده باشد.

تجری توضیح داد: بنیاد مسکن وضعیت منازل مسکونی مناطق زلزله زده را به پنج سطح تخریبی نوع یک و دو، تعمیری یک، دو و سه و علاوه بر آنها مستاجران تقسیم‌بندی کرده است، با این تقسیم‌بندی کسانی که خانه‌هایشان تخریب شده  نوع یک باشند مشمول گرفتن کانکس می‌شوند اما آنهایی که خانه‌هایشان صدمه دیده و ترک‌های بسیاری خورده و عملا امکان زندگی در آن نیست نمی‌توانند کانکس داشته باشند. این افراد یا باید زیر چادر شب را به صبح برسانند یا اینکه در ماشین‌هایشان بخوابند و یا در زیر سقفی با این حجم از خرابی زندگی کنند.

متاسفانه در این بین هلال‌احمر چادر لازم به مردم گیلانغرب نمی‌دهد با این توجیه که فقط در صورتی چادر داده می‌شود که آن منطقه به صورت کامل ویران شده باشدوی افزود: بنیاد مسکن میزان واحدهای مسکونی تخریبی را کم اعلام کرده است و دولت بر اساس ارزیابی اشتباه آنها، اعتبارات لازم را به تصویب رسانده که این باعث کمبود منابع برای بازسازی مناطق مسکونی شده است. همچنین پول لازم برای اینکه به مردم داده شود تا آنها خانه‌هایشان را بازسازی کنند نیز وجود ندارد لذا باید مصوبه مربوطه اصلاح شود.

تجری با انتقاد از عملکرد هلال‌احمر، گفت: با وجود اینکه در برخی از روستاهای دور افتاده سرپل ذهاب با حجم تخریبی بالا مشکل نبود چادر آن هم به دلیل عدم توزیع نا عادلانه و حتی کمبود مواد غذایی مواجه هستیم هلال‌احمر می‌گوید که کارش تمام شده است. انگار مسئولان کشوری فقط پشت میز نشسته و کاری به مردم ندارند.

این عضو مجمع نمایندگان استان کرمانشاه، اظهار کرد: هلال‌احمر در مقابل اصرار ما برای واگذاری چادر با وجود زلزله‌های روزانه نسبتا شدید مناطق زلزله زده بخصوص در روستاهای دور افتاده این توجیه را می‌آورد که اگر این مناطق تخریب کامل شده باشد می‌تواند رسیدگی کند. با این وضعیت تکلیف روستاییان دور افتاده در این مناطق برای خدمت‌رسانی مشخص نیست.

آنهایی که خانه‌هایشان صدمه دیده و ترک‌های بسیاری خورده و عملا امکان زندگی در آن نیست نمی‌توانند کانکس داشته باشند. هلال‌احمر در مقابل اصرار ما برای واگذاری چادر  این توجیه را می‌آورد که اگر این مناطق تخریب کامل شده باشد می‌تواند رسیدگی کند.تجری در مورد وضعیت بهداشتی و درمانی زلزله زدگان توضیح داد: روزها و هفته های اول وضعیت نجات و امدادرسانی و بحث درمان خوب و واقعاً شاهکار بود اما اکنون مردم مجبورند برای درمان به بیمارستانی خارج از شهر مراجعه کنند که این باعث مشکلاتی برای آنها شده است ماخو استار ارائه خدمات اولیه در درمانگاه و مرکز اورژانس در داخل شهر هستیم.

وی افزود: مشکل دیگر آن است که از مردم زلزله زده که هیچ درآمدی ندارند و زیر چادر زندگی می‌کنند، برای خدمات درمانی ارائه شده پول می‌گیرند البته این مشکل به نسبت سایر مشکلات خیلی جدی نیست.

این نماینده مجلس با انتقاد از اینکه در ذهن برخی از مسئولان اوضاع مناطق زلزله زده عادی شده است، گفت: در عمل وضعیت مناطق زلزله زده در حالت بحران است و انگار برخی از مسئولان نمی‌خواهند کاری کنند. این شامل وضعیت آموزش و پرورش نیز می‌شود که انتظار می‌رود آموزش و پرورش همچون دیگر خدمات خوب خود هر چه سریعتر نسبت به تجهیز مدارس نوسازی و بازسازی آنان اقدام نماید.

تجری با بیان اینکه استاندار کرمانشاه تنها در میدان فعالیت می‌کند، گفت: ظرفیت‌های استانداری محدود است و علیرغم داشتن چنین محدودیت‌هایی اما در میدان عمل پای کار ایستاده و تنها مانده است. لازم است که اعتبارات لازم به استانداری برای انجام کارها داده شود.

وی در جمع‌بندی با بیان اینکه حجم کمک‌های مردمی و دولتی کم شده است، گفت: درخواست ما از مردم آن است که در ادامه راه به زلزله زدگان کمک کنند و آنان را تنها نگذارند و مسئولین نیز نسبت به تامین سرویس‌های بهداشتی و حمام اقدام کنند.

درخواست ما از مردم آن است که در ادامه راه به زلزله زدگان کمک کنند و آنان را تنها نگذارند.

نماینده گیلانغرب و سرپل ذهاب و قصرشیرین با بیان اینکه اقدامات دولت و مصوباتش خوب بوده است در عین حال، گفت: متاسفانه مشکل در سطح مدیران میانی است که به خوبی مصوبات را اجرایی نمی‌کنند. ما می‌خواهیم که دولت بیشتر پای کار آید تا هر چه سریعتر شاهد احداث خانه‌ها و بازگشتن زندگی عادی مردم باشیم.  الان حتی نمی‌توانیم یک واحد شهری بسازیم چون برای ساخت واحد شهری در پیچ و خم کارهای کارشناسی، اداری و بوروکراسی قرار گرفته‌ایم.

به گفته وی در حوزه راه و شهرسازی در سرپل ذهاب نیاز به تصویب طرح جامع شهری است تا بتوان واحدها را بازسازی کرد. امیدواریم هر چه سریعتر این مجوز صادر شود. در حوزه روستایی نیز به اصلاح و بازنگری طرح هادی روستایی توسط بنیاد مسکن نیاز است که در این باره نیز امید می‌رود هر چه زودتر بازنگری لازم صورت گرفته و با استفاده از ظرفیت‌های مردم بتوانیم زندگی عادی را به مردم زلزله زده برگردانیم.

تجری در پایان گفت که در کنار این مشکلات نباید از خدمات دستگاه‌های کشور نظیر سپاه، ارتش، رسانه ملی ، آب شهری ، برق و به ویژه اورژانس، وزارت‌خانه‌های بهداشت ، آموزش و پرورش، ارتباطات و حوزه دام جهاد کشاورزی و تلاش شبانه روزی استاندار و عنایت دولت در تصویب اعتبارات مخصوص این مناطق گذشت و تشکر نکرد.

دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.