بانک شیر کرمانشاه آماده افتتاح است

رئیس بانک شیر مجتمع بیمارستانی امام رضا (ع)، با بیان اینکه امکانات و تجهیزازت مورد نیاز بانک شیر در این مجتمع بیمارستانی فراهم شده است گفت: دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه پنجمین دانشگاهی در کشور است که صاحب بانک شیر می شود.

دکتر هما بابائی افزود: باتوجه به اینکه مجتمع بیمارستانی امام رضا (ع) ارائه دهنده خدمات فوق تخصصی مادر و نوزاد است بانک شیر در این بیمارستان راه اندازی می شود.

او که فوق تخصص نوزادان است، در خصوص چگونگی بهره‌مندی از بانک شیر گفت: هدف از راه‌اندازی این مرکز، حمایت تغذیه‌ای از نوزادان نارس به‌ ویژه نوزادان نارس بستری و همچنین نوزادانی که به صورت موقت از تغذیه با شیر مادر خود محروم هستند و مادران آنها توانایی تغذیه نوزاد با شیر خود را ندارند، می باشد.

وی اظهار داشت:‌ از آنجایی که تغذیه با شیرخشک عوارض زیادی برای نوزاد دارد و در مقابل فواید بسیار زیاد شیر مادر نیز ثابت شده است لذا ذخیره شیر مادر در بانک شیر و تغذیه نوزاد با این شیر نقش مهمی در حفظ سلامت و حیات وی دارد.

شیرهای اهدایی آزمایش می شود

رئیس بانک شیر بیمارستان امام رضا (ع) ادامه داد: در بانک شیرمادر، مانند بانک خون، مادرانی که شیر زیادی دارند تارزمانی که به نوزاد خود شیر می دهند می‌توانند مازاد شیر خود را اهدا کنند.

همچنین بابائی افزود: بعد از حصول اطمینان از سلامتی عمومی مادر دهنده شیر و برخورداری او از شیر مازاد، یک آزمایش خون هم از وی گرفته می‌شود تا سلامتش در خصوص بیماری‌های پنج گانه هپاتیت B و  C و HIV (ایدز)، سیفلیس و HTLV بررسی شود و مادرانی که نتیجه این آزمایش بر سلامت آن‌ها گواهی بدهد، می‌توانند اهداکننده شیر به بانک شیر مادر باشند.

وی تصریح کرد: شیر اهدا شده ابتدا از لحاظ عفونت و میزان چربی و قند آن و احتمال وجود آب بررسی می‌شود و در نهایت پاستوریزه می گردد و بعد از انجام  مرحله پاستوریزاسیون، یک نمونه از این شیر به آزمایشگاه ارسال می‌شود تا تأییدیه نهایی آن صادر شود.

او اضافه کرد: شیرهای تأییدشده، وارد یخچال فریزر با دمای ۲۰- ‌درجه می‌شود، تاریخ روز روی آن درج می‌شود و سپس به بخش NICU یا  بخش نوزادان و سایر نوزادان محروم از شیر مادر  اهدا می‌شود.

 مجتمع بیمارستانی امام رضا (ع) بزرگترین، مجهزترین و مدرنترین مرکز آموزشی درمانی و تحقیقاتی منطقه غرب و شمال غرب کشور است که در ۱۵ بهمن ۱۳۸۴ به طور رسمی به بهره برداری رسید. 

این مجتمع بیمارستانی کار خود را با ۵۱۵ تخت شروع کرد و اکنون با وجود ۷۱۴ تخت مصوب، دارای ۸۴۰ تخت فعال می باشد. 

اکنون ۲ هزار و ۶۸۰ تخت بیمارستانی در قالب ۱۸ بیمارستان دولتی دانشگاه علوم پزشکی، ۲ بیمارستان خصوصی، سه بیمارستان نظامی و ۲ بیمارستان تامین اجتماعی در استان فعال است/ایرنا