او یادآورشد: این مسئله علاوه بر بُعد اقتصادی و اشتغالزایی، به رونق بیش از پیش این راسته بازار کمک کرده است.

** اتمام مرمت راسته آهنگرها و بنکدارها
مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمانشاه همچنین از اتمام مرمت و احیاء راسته آهنگرها و بنکدارها خبرداد و افزود: کار مرمت راسته بازار بنکدار‌ها و آهنگر‌ها به مساحت یک هزار و ۱۰۰ متر مربع و با یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان اعتبار به اتمام رسیده، اما در قسمت آبشوران به مانع برخورد کرده ایم که امیدواریم با کمک شهرداری و آب منطقه‌ای این مانع بزودی برطرف شود.
بالایی با بیان اینکه کار مرمت و بازسازی راسته بازار «چال حسن خان» نیز با یک میلیارد تومان اعتبار آغاز شده، اظهار داشت: کار مرمت و بازسازی این قسمت از بازار نیز در آینده ای نزدیک به اتمام خواهد رسید و کار تملک بخشی از بازار توپخانه نیز اکنون در حال انجام است.
مدیرکل میراث‌ فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کرمانشاه گفت: مرمت و احیاء بناهای تاریخی از اصلی‌ ترین برنامه‌ها و اهداف کلیدی سازمان میراث فرهنگی است که ما نیز در همین راستا گام بر می‌داریم.
وی اظهار کرد: بازار سنتی کرمانشاه یا همان تاریکه بازار یکی از جاذبه‌های اصلی گردشگری شهر کرمانشاه است که همواره مورد توجه ویژه گردشگران داخلی و خارجی قرار می‌گیرد.
شالوده اصلی بازار کرمانشاه مربوط به دوره قاجار است که حدود ۲ هزار و ۲۵۰ متر طول دارد و ۴۳ عناصر وابسته به بازار را از جمله مغازه، سرا، حمام، کاروانسرا، مسجد و… در بر می گیرد.
این بازار ۱۸ راسته را در بر می گیرد که شامل راسته بازار بنکدارها مربوط به دوره قاجار است که در زمان محمد علی میرزا دولتشاه که در سال های ۱۲۲۱ تا ۱۲۳۷ والی کرمانشاه بوده، ساخته شده است./ایرنا