سردار سرتیپ ایوب سلیمانی  جانشین فرمانده نیروی انتظامی در حاشیه بازدید از مرزهای خسروی و پرویزخان قصرشیرین در استان کرمانشاه گفت: قاچاق کالا به صورت کلی و در هر شرایط دیگری، تاثیر مخرب و اساسی بر اقتصاد و تولیدات ملی دارد و سرمایه ملی را در اختیار یک عده منفعت طلب قرار می دهد.

وی اضافه کرد: واردات بی رویه و صادرات بی برنامه کالا به خارج از کشور مردم را در مضیقه قرار می دهد و باعث اخلال در نظام اقتصادی کشور می شود.

جانشین فرمانده ناجا گفت: امسال که با تاکید فرمانده معظم کل قوا حمایت از تولید داخلی در دستور کار قرار گرفته، یکی از مسائلی که ما با آن درگیریم قاچاق کالا به بیرون مرز است که به دلیل تفاوت هایی که در قیمت ارز اتفاق افتاد با این پدیده جدید مواجه شدیم.

سردار سرتیپ سلیمانی گفت: در ۲ هفته گذشته به همین منظور بررسی و سرکشی از مرزها را برای مقابله جدی آغاز کردیم که در همین راستا بازدیدهایی از استان های هرمزگان ، سیستان و بلوچستان و کرمان صورت گرفت.

  وی از افزایش ۲۰۰ درصدی کشفیات قاچاق سوخت در کشور خبر داد و گفت: طبق آمار رسمی وزارت نفت روزانه شاهد قاچاق ۱۰ میلیون لیتر سوخت به خارج از کشور هستیم که بیشتر آن مربوط به مرزهای جنوب شرق، خلیج فارس و دریای عمان است.

سلیمانی ادامه داد: برنامه های جدی را برای مقابله با قاچاق کالا هم به بیرون و هم به داخل کشور انجام داده ایم که نتیجه خوبی به دنبال داشته است.

وی با بیان اینکه افزایش کشفیات قاچاق کالا به خارج و داخل کشور ۶۰ درصد افزایش داشته است، اضافه کرد: این را کافی نمی دانیم و آن را با برنامه ریزی دقیق و مفصل تری دنبال می کنیم و با بسیج امکانات بیشتری در این زمینه و هماهنگی هایی با مراجع رسمی مرتبط با حوزه واردات و صادرات کشور انجام می دهیم.

جانشین فرمانده ناجا همچنین از حضور فعال ناجا در جلسات وزارت کشور و دیگر نشست های مرتبط با موضوع قاچاق کالا خبر داد و افزود: در آینده حجم تلاش ها بیشتر و با کسانی که با سوءاستفاده از شرایط به وجود آمده می خواهند به اقتصاد ملی و معیشت مردم صدمه بزنند حتما مقابله جدی تری خواهیم داشت.

وی در ادامه گفت: ما به صورت دوره ای در مرزهای شمال غرب ، غرب و جنوب شرق برای بازدید و قدردانی از تلاش های شبانه روزی مرزبانان و اطمینان از اینکه امنیت به خوبی برقرارهست، حضور خواهیم یافت.

سردار سرتیپ سلیمانی اظهار داشت: در شرایط کنونی که کشور ما در آشوب زده ترین منطقه دنیا قرار گرفته اما به یمن حضور مرزداران و مرزبانان همیشه بیدار از بهترین امنیت لازم برخوردار است.

جانشین فرمانده نیرویی انتظامی گفت: در همین راستا تصمیم گرفتیم از روز گذشته در منطقه حضور پیدا کنیم و مرزهای کرمانشاه را به صورت سراسری بازدیدی داشته باشیم تا هم از میزان آمادگی ها مطمئن شویم و چنانچه کمبودی داشته باشیم آن را بررسی و از نزدیک با مرزداران ارتباط برقرار کنیم و به مسائل شخصی و سازمانی آن ها نیز رسیدگی کنیم.

وی عنوان کرد: در بازدیدی که تاکنون از مرزهای استان کرمانشاه صورت گرفته شرایط خیلی خوبی حاکم است و افراد با روحیه و اعتقاد جدی و آمادگی کامل ، مجهز و با برنامه در منطقه آماده هرگونه جانفشانی در دفاع از مرزهای کشور هستند.

جانشین فرماندهی ناجا از مرزهای پرویزخان ، خسروی ، سومار و نوار مرزی شهرستان قصرشیرین بازدید کرد که در این سفر جمعی از فرماندهان ناجا و مرزبانی استان و شهرستان او را همراهی می کردند.

مرز رسمی پرویزخان روزانه شاهد حجم بالایی از ترانزیت کالاهای صادراتی و تانکرهای سوختی و تردد مسافران و گردشگران به اقلیم کردستان عراق است.

روزانه بیش از یک هزار دستگاه کامیون از مرز بین المللی پرویزخان و ۵۰۰ دستگاه کامیون نیز از مرز خسروی کالاهای صادراتی به عراق را حمل می کنند.

قصرشیرین با ۲۷ هزار تن جمعیت در غرب کرمانشاه، بیش از ۱۸۶ کیلومتر مرز با عراق دارد./باشگاه خبرنگاران