به گزارش طلوع کرمانشاه اولین دوره از ۲۲ تا ۲۶ دی ماه بمدت ۵ روز در سالن اجتماعات بوستان بیمارستان امام رضا در کرمانشاه برگزارخواهد شد .

آیین افتتاحیه این مراسم صبح امروز با حضور آیت الله علما ، معاون دادستان،روحانیون ،بزرگان اهل سنت و جمعی از مدیران ارشد استانی برگزار شد.

 در ابتدای این مراسم رییس دانشگاه علوم پزشکی با اشاره به اینکه امیدوارم بتوانیم پیوند قلب را هم در کرمانشاه راه اندازی کنیم گفت: آمار بیماران دیالیزی در ایران بیش از ۳۲ هزار نفر است که هزینه هر بار دیالیز حدود ۴۰۰ هزار تومان است .

وی اظهار کرد:آمار تعداد پیوندکلیه در سال حدود  هزار و ۵۰۰ مورد است و هر ساله حدود  ۲۵ مورد نارسایی کبدی وجود دارد که منجر به مرگ و میر بیماران میشودو برای بیش از ۶ هزار نفر پیوند کلیه و کبد انجام شده است و شیوع نارسایی قلبی ۸ درصد میباشد.
 شروع پیوند کلیه در ایران از سال ۱۳۴۸ و پیوند کبد از سال ۱۳۷۲ است.
دکتر مرادی با اشاره به اینکه درمان های مناسب پیوند عضو به دو صورت انجام میگیرد گفت:یکی از این درمان ها استفاده ازاهدا کننده زنده است و دیگری برداشت از جسد است. استفاده از عضو اهداکننده زنده عوارضی همچون بیهوشی، جراحی، بستری شدن و مشکلات و مسائل روحی و روانی برای فرد دارد که  اساسی ترین مشکل آن اینست که اعضای محدودی را میتوان اهدا کرد.
وی در خصوص برداشت عضو از جسد گفت: در برداشت عضو جسد میتوان تعداد اعضای بیشتری از جمله ریه، کبد، قرنیه و… استفاده کرد که برای اولین بار حضرت امام (ره) در اردیبهشت سال ۶۹ مجوز اینکار را صادر کردنداین فرمان  بعنوان جزئی از قانون در سال ۷۱ تصویب شد.
دکتر مرادی در خصوص آمارهایی که در ایران وجود دارد گفت: حدود ۱۶ هزار نفر مرگ و میر تصادفی داریم که ۵ تا ۸ هزار نفر از آنها مرگ مغزی میشوند و قابلیت اهدای عضو در آنها وجود دارد که از این رقم ۴ هزار مورد عضو اهدا میکنند.
وی افزود:بیشترین اهدا  عضو مربوط به کلیه است با تعداد ۴۵ هزار نفر، ۵ هزار نفر کبد و ۹۰۰ نفر قلب اهدا می کنند.
پیوند کلیه در سال ۲۰۱۷ بیشترین آمار را داشته است، بیش از ۲۵ هزار بیمار در لیست انتظارهستندکه تعداد منتظران  کلیه در روز  ۷ تا ۱۰ هزار نفراست که امکان پیوند وجود ندارد و از بین میروند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی  در ادامه با اشاره به اینکه اولین پیوند کلیه در کرمانشاه د رسال ۱۳۶۸بوده، اظهار داشت:  بیش از هزار و ۶۵۰ مورد پیوند کلیه، ۱۵۶ مورد پیوند قرنیه و ۸۸ مورد پیوند مغز داشتیم که آغاز پیوند مغز در استان کرمانشاه که از سال ۱۳۹۳بوده است.
دکتر مرادی در پایان افزود: فراهم آوری اهدای عضو از دهندگان دچار مرگ مغزی در کرمانشاه صورت می گیردوامیدوارم بتوانیم در شمار پیوند دهندگان قلب هم قرار بگیریم به یاری پروردگار بخش پیوند قلب را هم در کرمانشاه راه اندازی کنیم.
وی خاطر نشان کرد:از جمعیت ۲ میلیون نفری استان کرمانشاه سالانه ۵۰ مورد  دچار مرگ مغزی می شوند که متاسفانه در ۷ سال گذشته فقط ۲۹ نفر راضی به اهداعضو شدند.در کرمانشاه سالانه ۸۰ نفر  به دلیل کمبود و نبود عضوپیوندی فوت می کنند.