محمدرضا امامی‌نیا رئیس روابط عمومی شرکت پالایش نفت کرمانشاه در گفت‌وگو با خبرنگار طلوع اظهار داشت: هگزان با گرید پلیمری و در واقع همان هگزان عاری از بنزن در صنایع پتروشیمی و روغن کشی کشور کاربرد بسیاری دارد.

وی بیان کرد: در حال حاضر ظرفیت مورد نیاز کشور به این محصول استراتژیک ۳۰ هزار تن در سال است که تمام آن از خارج از کشور تامین می شود اما با اجرای این طرح در پالایشگاه کرمانشاه می توانیم تا ۱۰ هزار تن در سال را تامین کنیم.

امامی‌نیا افزود: پالایشگاه کرمانشاه به دلیل داشتن واحد پنتان این قابلیت را دارد که واحد جدید به نام هگزان پلیمری را نیز در دل واحد پنتان خود راه اندازی کند.

وی ادامه داد: یک شرکت دانش بنیان داخلی از چند ماه پیش نمونه هایی از هگزان پالایشگاه کرمانشاه را گرفته و در موسسه تحقیقاتی خود به صورت پایلوت طرح مورد نظر را روی آن تست کرده که خوشبختانه نتایج مثبت آن را نیز دریافت کرده است و در حال حاضر تمام تلاش این مجموعه خصوصی سازی شده با همکاری شرکت دانش بنیان بر این است که این طرح را با بالاترین ظرفیت ممکن در پالایشگاه کرمانشاه به مرحله اجرا درآید.

امامی‌نیا افزود: پتروشیمی پلیمر کرمانشاه در حال حاضر سالیانه به ۲ تا ۲۵۰۰ تن هگزان عاری از بنزن نیاز دارد که با راه اندازی این واحد در پالایشگاه کرمانشاه تمام خوراک مورد نیاز این پتروشیمی بزرگ در داخل خود استان تامین خواهد شد.

رئیس روابط عمومی پالایشگاه کرمانشاه بیان کرد: صفر تا صد اجرای این طرح، بومی و تولید داخل کشور و البته با سرمایه گذاری کلان بخش خصوصی در پالایشگاه کرمانشاه به مرحله اجرا درخواهد آمد.

وی گفت: در این راستا شرح مناقصه طراحی پایه و مشاوره پروژه مذکور منتشر شده و امید است که ظرف ۵ ماه آینده طراحی پایه انجام و بدنبال آن پروژه EPC اجرا شود و انتظار می رود که طی دو سال آینده واحد مذکور به بهره برداری برسد.

امامی‌نیا گفت:بدیهی است همت مدیریت جدید شرکت و همکاری کارکنان پالایشگاه خصوصی سازی شده کرمانشاه موجب می گردد که این پالایشگاه بیش از پیش در تامین سوخت و سایر محصولات لازم برای منطقه غرب مفید و موثر واقع شود.