خبر داغ احداث پالایشگاه کوچک از زبان معاون اقتصادی استاندار کرمانشاه در دیدار با امام جمعه اسلام آبادغرب،‌ خوشحالی از جنس اشتغالزایی را در دل مردم این شهرستان زنده کرد.

پالایشگاه‌های با ظرفیت کمتر از ۲۰ هزار بشکه را به عنوان پالایشگاه کوچک توصیف می‌کنند که به منظور تبدیل نفت خام، میعانات گازی و یا ترکیب آن‌ها به محصولات مختلف طراحی و احداث می‌شوند.

مفهوم پالایشگاه‌های کوچک از گذشته در کشورهایی همچون روسیه، آمریکا و چین مطرح شد و با توجه به گستردگی این کشورها و از طرف دیگر وجود میادین کوچک و پراکنده، برای تامین فرآورده‌های هیدروکربوری از ظرفیت‌های پالایشی کوچک استفاده می‌شود.

کاهش میزان تولید و صادرات نفت خام و میعانات گازی همزمان با اعمال تحریم‌های اقتصادی، تولید و عرضه نفت خام و برش‌های نفتی در منطقه، عرضه میعانات گازی تولیدی در پالایشگاه‌های گازی کشور از جمله ایلام، شهید هاشمی‌نژاد (خانگیران) و پارس جنوبی در بورس انرژی، تقاضای قابل توجه فراورده‌های نفتی، بهره‌گیری از پدافند غیرعامل در ساختار تولید و توزیع فرآورده‌های سوختی کشور و وجود فرصت‌های شغلی فراوان از ثمرات پالایشگاههای کوچک است.

معاون اقتصادی استاندار کرمانشاه در این خصوص، اظهار داشت: در سال ۹۴ همایشی برگزار شد که در این همایش، رئیس پتروشیمی ایران همراه با حدود ۳۰ سرمایه‌گذار حضور داشتند که اتفاقا از منطقه ویژه قصر شیرین و  اسلام آبادغرب دیدن کردند، نظر کارشناسی ما این بود که وضعیت ما در استان کرمانشاه در پایین دست پتروشیمی قرار دارد که بالادست پتروشیمی با سرمایه‌گذاری حداقل ۵ میلیارد تومان بسیار سرمایه‌بر است.

هدایت حاتمی با اشاره به وابستگی پتروشیمی‌های بالادستی به خارج از کشور، ادامه داد: پایین دست پتروشیمی به شدت اشتغال‌زا و استقلالی است و وابستگی به خارج از نظر دانش، مهارت وجود ندارد و به شدت تاثیرگذار بر بدنه اجتماعی است و ما به دنبال آن هستیم که روحیه کار و تلاشگری را در استان ارتقا دهیم.

وی گفت: اکنون در استان سه پتروشیمی وجود دارد که ۱۰ عدد مینی‌بوس افراد آن را جابجا می‌کنند و این پتروشیمی‌ها هیچ ارتباط اجتماعی از حیث اقتصاد اجتماعی با سطح استان ندارند، اما وقتی به پایین دست توجه کنیم با تمامی ارگان‌ها و مردم در ارتباط‌ هستند و از پالایشگاه‌های کوچک هم از بالادست به خوبی استفاده می‌شود و بلافاصله بازار صادرات رونق خواهد گرفت.

حاتمی تصریح کرد: این خبر خوش برای مردم اسلام آبادغرب گرفته شد که نخستین پالایشگاه کوچک در اسلام آبادغرب تا قبل از سال کلنگ‌زنی می‌شود و با ساختار کاملا داخلی و بدون هیچ‌گونه وابستگی به خارج، بعد از مدت یک‌سال به بهره‌برداری خواهد رسید.

معاون اقتصادی استاندار کرمانشاه گفت: اعتبار ۱۱۰ میلیارد تومان برای این مینی‌پالایشگاه اختصاص یافته و قرار بر کلنگ‌زنی در ۱۵ اسفندماه بوده است، در مرحله نخست حدود ۱۳۰ نفر ایجاد اشتغال می‌کند و مواد و کارهای اولیه نیز مهیا شده و اگر با انرژی و بدون مانع‌تراشی به پیش رویم به خوبی این پالایشگاه به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی همچنین خبر خوشحال کننده دیگری را مطرح و بیان کرد: به امید خدا به‌زودی واحد‌های تولیدی در منطقه ویژه اسلام آبادغرب و قصرشیرین مستقر و با شتاب به پیش خواهد رفت که مثلا در منطقه ویژه پیام در یک‌سال ۸۰ واحد تولیدی را جمع کردیم/فارس