سرهنگ نجفی افزود: برابر ماده ۶۳ قانون نظام وظیفه برخورد با اصناف و ادارات متخلف در صورت به کارگیری مشمولان غایب در دستور کار است و در مرحله اول معرفی به مراجع قضائی و مبلغ ۱۳ میلیون تومان کارفرما جریمه خواهند شد و در صورت تکرار در مراحل دوم و سوم جریمه‌ها دو برابر و سه برابر می شود.

این مسوول تاکید کرد: مشمولان غایب که خود معرف باشند تمهیداتی برای آنها اتخاذ شده تا بتوانند در محل سکونت خود خدمت سربازی را انجام دهند و چنانچه در طول دوره خدمتی مرتکب غیبت نشده و نظم سربازی را رعایت کنند برای بخشودگی خدمت سربازی به مراتب بالاتر معرفی می شوند.

سرهنگ نجفی با اشاره به شیوع بیماری همه گیر کرونا، گفت: اعزام مشمولین معمولاً یکم و سوم هر ماه انجام می‌شود، الزامی است مشمولین خدمت جهت رعایت پروتکل‌های بهداشتی «کوتاه کردن موی سر، همراه داشتن دستکش، ماسک، رعایت فاصله اجتماعی» همکاری لازم را داشته باشند و قبل از اعزام توسط بهداری استان تست غربالگری انجام دهند، به محض ورود به پادگان نیز پادگانها مسئول هستند تا معاینات لازم را انجام دهند.

دوره آموزشی سرباری یک ماهه شده است:
نجفی در ادامه گفت: به دلیل شیوع بیماری کرونا مدت دوره آموزشی از دو ماه به یک ماه تقلیل پیدا کرده و مشمولان به ازای هر فرزند سه ماه کسر خدمت به آنها تعلق می‌گیرد، اما معافیت تک فرزند نداریم، مشمولان علاوه بر تک فرزند پسر بودن باید سرپرست خانواده بودن و کهولت سن پدر را داشته باشدکه هم اکنون کهولت سن پدر ۷۵ سال تعیین شده است.

معاونت وظیفه عمومی استان در ادامه خاطرنشان کرد: کلیه پاسگاه‌ها، کلانتری‌ها، مراجع قضائی و … موظفند از مراجعه کنندگان به این مراکز درخواست کارت وضعیت خدمت داشته باشند.

لازم به ذکر است: سامانه تلفنی ۰۹۶۴۸۰ و سامانه پیامکی ۱۱۰۲۰۶۰۱۰ به منظور ارائه خدمات مشاوره به مشمولان وظیفه در ساعت اداری برای هر گونه سوال در خصوص مشمولان وظیفه اعلام شد.
مهین رحمانی