افزایش قیمت ناگهانی گوجه‌فرنگی در بازار داخلی در حالی است که نیمی از بارهای وارد شده به مرزهای استان برگشت داده می‌شوند.

این در حالی است که بنابر اخبار رسیده و گفته مسئولان کامیون‌های بسیاری حامل گوجه‌فرنگی به سمت مرز انتقال داده می‌شود که روزانه تعداد زیادی از آن‌ها در مرز خراب یا برگشت داده می‌شود زیرا بازار عراق از گوجه‌فرنگی کشاورزان ایرانی اشباع شده است.

نبود صنایع تبدیلی کافی در زمینه محصول گوجه‌فرنگی و عدم مدیریت قیمت سبب شده کشاورزان و تجار با بیم از متضرر شدن به صادرات روی آوردند که با سوءمدیریت بسیاری از این افراد باز هم متضرر شدند.

برگشت بارهای گوجه‌فرنگی ناشی از ضعف در سیستم تجارت است

حیدری با بیان اینکه این مشکل ناشی از ضعف در سیستم تجارت است گفت: باید تجار و متولیان سازماندهی تجار این موضوع را مدیریت کنند و یا برنامه‌ریزی این روش را تغییر دهند.

تجار ایرانی میزان تقاضای عراق را برای گوجه‌فرنگی در نظر نمی‌گیرند

مرادعلی تاتار فرماندار قصرشیرین در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، با اشاره به اینکه برگشت بار از جمله گوجه‌فرنگی از مرز پرویزخان طبیعی است اظهار داشت: از تجار درخواست می‌شود به اندازه نیاز و درخواست طرف مقابل بارهای صادراتی همچون گوجه‌فرنگی را به مرز منتقل کنند.

وی افزود: بارهای اضافه و بیش از نیاز طرف عراقی به طور قطع به آن طرف مرز انتقال داده نمی‌شود و سبب برگشت آن‌ها می‌شود.

تاتار گفت: متأسفانه برخی از تجار این موضوع را رعایت نمی‌کنند و بار اضافه وارد مرز می‌کنند در حالی که ظرفیت مرز نیز حدی دارد و تجار عراقی گاها اصلا بار را نمی‌بینند.

وی افزود: تجار بار خوب و باکیفیت را وارد مرز کنند زیرا طرف عراقی بار را مورد بررسی قرار می‌دهد و بار نامرغوب برگشت می‌خورد.

تاتار بیان کرد: روزانه تعدادی از کامیون‌های حامل بار به دلیل عدم تأیید غذا و دارو و قرنطینه برگشت داده می‌شوند.

به هرحال این داستان هرساله در مرزهای استان کرمانشاه است و صادرکنندگان سنتی توجهی به این موضوع ندارند که تقاضای موجود در عراق محدود و مشخص است، از این رو بد نیست مسئولان و متولیان صادراتی کشورمان با ایجاد سردخانه‌های مناسب در نزدیکی مرزها حداقل امکان نگهداری بیشتر محصولات تولید شده را به صادرکنندگان سنتی بدهند یا اینکه با مدیریت تولید و توزیع آن درصنایع تبدیلی مانع از ضایع شدن دسترنج تولید کنندگان شوند، هرچند ایجاد الگوی کشت دقیق و براساس نیاز بازار داخلی و بازارهای صادراتی از سوی وزارت جهاد کشاورزی نیز می‌تواند راهکاری منطقی‌تر و کم هزینه‌تر باشد./تسنیم