معاون قضایی دادگستری استان کرمانشاه گفت:  زمان رسیدگی به پرونده‌های قضایی در استان به  کمتر از یک ماه  رسیده است.

 
مظهری گفت: در استان کرمانشاه  ۲۱ شعبه دادگاه تجدید نظرفعال اند که از این  نظر در بحث توسعه دادگاههای تجدید نظر در کشور دارای رتبه ۷  و در غرب کشور هم در رتبه برتر قرار داریم.

معاون قضایی دادگستری کل و سرپرست دادگاه‌های تجدید نظراستان کرمانشاه  با بیان اینکه اجرای  سند تحول قضایی موجب کاهش پرونده‌های ورودی و افزایش دقت در رسیدگی محاکم و اتقان آراء دادگاه‌ها می‌شود افزود: در این سند  حقوق همه افراد جامعه مورد تضمین قرار گرفته است.

مظهری  گفت: سند تحول قضایی  از اسناد بسیار مهم بالا دستی  در قوه قضاییه است  که تمام ابعاد  قضایی ، کیفری و حقوقی جامعه را در بر می‌گیرد.

وی افزود: با اجرای  این سند  پرونده‌های ورودی  کاهش  یافته و موجب افزایش مختومه شدن  پرونده‌ها و اتقان آرا محاکم می‌شود.

مظهری  با بیان اینکه در سند تحول قضایی   شهروندان از مشاوره‌های حقوقی  نیز بهره مند می شوند و دسترسی مردم به دستگاه قضایی با سهولت  بیشتری انجام می‌شود افزود: حقوق  بیت المال، منابع طبیعی، محیط زیست  هم در این سند مورد حمایت  جدی  قوه قضاییه خواهد  بود و زندانیان نیز از تمام حقوق  قانونی برخوردار می‌شوند.

 وی افزود: این سند مهم‌ترین سند تدوین یافته  بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران است  که از ۳۰ آذر ماه امسال  به تصویب رئیس قوه قضاییه  رسیده است  و مشتمل بر  یک دیباچه،   یک مقدمه و ۴ فصل است که از تاریخ  ابلاغ لازم الاجراست.

مظهری از راه اندازی بانک اطلاعاتی  شهود  خبر داد و گفت: برای جلوگیری از سو استفاده برخی از افراد با عنوان گواهان صوری بانک اطلاعاتی شهود راه اندازی می‌شود.

وی ادامه داد: با راه اندازی این سامانه  قضات محاکم به هویت شهود دسترسی دارند و با احراز هویت، افرادی که به صورت حرفه‌ای شهادت می‌دهند شناسایی می‌شوند.

مظهری گفت: این سامانه کمک می‌کند تا  برای افرادی که مرتکب بزه گواهی کذب  می‌شوند  پرونده کیفری تشکیل و به  مراجع قضایی معرفی ‌شوند.

وی با اشاره به افزایش تعداد دفاتر خدمات قضایی در استان  به ۴۰ دفتر گفت: از این تعداد ۱۲ دفتر در شهرکرمانشاه و ۲۸ دفتر دیگر در شهرستان‌ها قرار دارد./صداوسیما