معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری کرمانشاه گفت: تاریخ جنگ تحمیلی بدون کرمانشاه خوانده نمی‌شود و نقطه سرآغاز و پایان‌ بخش جنگ در این استان بود.

«حسین خوش اقبال» ؛ با گرامیداشت آغاز هفته دفاع مقدس اظهار داشت: مردم کرمانشاه جنگ را زندگی کردند و با تمام وجود خود حس کردند و در این راه از جان و اموال خود گذشتند.

وی ادامه داد: رمز و راز ماندگاری انقلاب اسلامی در راه پر فراز و نشیب خود، به اعتقاد، ایستادگی و صلابت همراه با نشاط مجاهدان و مبارزان باز می گردد که جنگ تحمیلی تصویر کاملی از این ایثارگری ها بود.

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری کرمانشاه با تاکید بر نقش عزت آفرین و کرامت ساز دفاع مقدس برای ملت ایران گفت: پرداخت هنرمندانه و هوشمندانه به داشته ها و ظرفیت‌های ارزشمند دفاع هشت ساله، موجب تقویت بنیه فکری و الگوهای آینده ساز برای نظام اسلامی می شود.

او تصریح کرد: یکی از علت هایی که رهبر معظم انقلاب عنوان سینه ستبر ایران اسلامی را به خطه کرمانشاه اختصاص دادند همین روحیه مقاومت،صلابت و صبر ایثارگرانه مردم در دوران دفاع مقدس بود.

خوش اقبال با تاکید بر اینکه هر قوم و گروهی که در سختی ها ایستادگی کند عزت و افتخار را نصیب خود کرده، دفاع مقدس و ایستادگی نظام اسلامی در مقابل بدخواهان و دسیسه های گوناگون را نمونه این عزت دانست و گفت: مقاومت ملت ایران، موجب به چالش کشیده شدن هیمنه ابرقدرت ها و پذیرش قدرت نفوذ ایران در معادلات منطقه ای و جهانی شده است.

وی با اشاره به برنامه های تدارک دیده شده برای گرامیداشت هفته دفاع مقدس گفت: باوجود شرایط و محدودیت های بیماری کرونا، می توان با استفاده از فرصت فضای مجازی و کارکردهای رسانه، پرداخت جذابی از ظرفیت های دفاع مقدس به نسل جوان و جنگ نادیده ارائه کرد.

خوش اقبال اظهار داشت: فرمانداران، مدیران کل و بخشداران در هفته دفاع مقدس، تجلیل از پیشکسوتان، ایثارگران و خانواده های شهدا را در برنامه ها قرار دهند.

وی افزود: این نسل، شاهدان زنده جنگ بوده اند و روایت گران صادق و جامعی از دوران دفاع مقدس هستند و باید از این فرصت برای جمع آوری خاطرات، ناگفته ها و افتخارات دفاع مقدس بهره برداری کرد چرا که روایت تاریخ همواره در معرض انحراف و جعل و تفسیر قرار دارد.

استان کرمانشاه با ۲ میلیون نفر جمعیت، ۳۷۱ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق دارد، مردم این استان ۳۰ هزار ایثارگر شامل ۹ هزار و ۸۰۰ شهید، ۱۹ هزار جانباز و هزار و ۷۰۰ آزاده تقدیم انقلاب اسلامی کرده است.

همچنین تقدیم ۸۵۰ زن شهیده، ۱۵۵۰ بانوی جانباز و ۷۵۰ شهید زیر ۱۵ سال از سندهای افتخار مردم این استان است، رتبه اول زنان جانباز کشور و دومین استان که بیشترین تعداد زنان شهیده را تقدیم انقلاب اسلامی کرده از آن کرمانشاه است.

بیش از ۲۷ عملیات طی دوران دفاع مقدس در کرمانشاه از جمله مرصاد، بازی‌ دراز، تنگ حاجیان، محمد رسول‌ الله (ص)، والفجر ۱۰، مطلع‌الفجر انجام شده و همچنین شهر نودشه و روستاهای زرده و دیره شهرستان دالاهو در دوران جنگ تحمیلی بمباران شیمیایی شدند و اینها همگی سندی بر حقانیت و مظلومیت مردم این دیار است/ایرنا