مراسم روز جهانی عصای سفید « ۲۳مهر ماه۱۴۰۰_۱۵اکتبر۲۰۲۱» روز پنجشنبه ۲۲ مهر ماه با حضور مدیر کل بهزیستی استان، تعدادی از معاونین و روشندلان و کم بینایان به همت اداره کل بهزیستی استان، انجمن نابینایان و موسسه عصای سفید در سالن همایشهای مجتمع خدماتی شهید یاری با شعار « دنیای بهتر برای نابینایان به مناسبت روز جهانی عصای سفید برگزار شد.

به گزارش خبرنگار طلوع کرمانشاه: فرحناز محمدی « مدیر کل بهزیستی استان کرمانشاه» در این مراسم ضمن تبریک این روز به همکاران و روشندلان اظهار داشت: در استان کرمانشاه ۶۳۵۹ نفر با مشکلات بینایی پرونده پزشکی تشکیل داده اند.

محمدی با اشاره به اینکه، ما همیشه به پیشنهاد ها، کمبودها و خواسته های مددجویان خصوصاً روشندلان به نحو احسن توجه می کنیم و در صدد رفع مشکلات آنها هستیم، افزود: در استان ۱۳٪ معلولین ما را افراد با مشکلات بینایی پرونده پزشکی تشکیل داده اند، که از این تعداد دو سوم آنها را خانمها تشکیل داده است.

مدیر کل بهزیستی استان خدمات تخصصی را شامل، خدمات پیشگیرانه، طرح غربالگری بینایی از سه تا شش سال، طرح بینایی سنجی بزرگسالان برای تعیین شدت معلولیت، خدمات مشاوره روانشناختی، مهارت پرورش حواس جایگزین، خدمات فرهنگی ورزشی، ارائه وسایل کمک توانبخشی، ساعت گویا، عصای سفید و تولید منابع گویا و بریل عنوان کرد.

محمدی مناسب سازی و دسترس پذیری آسان به آن را برای نابینایان نیازمند همکاری سایر دستگاه ها دانست و افزود: شرایط ورود به دانشگاه برای این عزیزان نیز فراهم شده است.

مدیر کل بهزیستی استان، در پایان سخنانش از کلیه همکاران بخش دولتی و خصوصی که در برگزاری این برنامه همراهی و همکاری داشتند تشکر کرد.

لازم به ذکر است: در این همایش: گروه سرود دختران عصای سفید اجرای سرود داشتند، به پنج نفر به قید قرعه اهدا هدیه شد، به نمایندگی از مدل آوران روشندل به پنج نفر اهدا جوایز شد، و از کلیه روشندلانی که در همایش حضور داشتند با اهدا لوح تقدیر و هدیه نقدی تقدیر شد، همچنین برای اطلاع نابینایان اعلام شد، کتابخانه ویژه نابینایان در شهرک بهداری کرمانشاه آماده حضور این عزیزان می باشد.

انتهای پیام/ رحمانی