دکتر وریا رحیمی رئیس اداره تحقیق ، توسعه و آموزشهای مردمی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اظهار کرد: زیاده روی در مصرف گیاهان دارویی می تواند سلامت بدن را به خطر انداخته و عوارض جبران ناپذیری به همراه داشته باشد، امسال ۳۵ نفر بر اثر مسمومیت با این دارو‌ها راهی بیمارستان شدند.

وی افزود:  گیاهان دارویی باید زیر نظر پزشک مصرف شود چرا که گیاهان دارویی هم می‌توانند به اندازه دارو‌های شیمیایی باعث مسمومیت شوند.

دکتر وریا رحیمی با تاکید بر اینکه، زیاده روی در مصرف دمنوش‌ها و دارو‌های گیاهی می‌تواند عوارض جدی برای کبد، کلیه، قند، فشار خون و حساسیت‌های پوستی به همراه داشته باشد گفت: تداخل مصرف دارو‌های گیاهی با دارو‌های شیمیایی نکته مهمی است که باید به آن توجه شود چرا که گیاهان دارویی می‌توانند اثر دارو‌های شیمیایی را تقویت کنند یا اثرشان را کاهش دهند که در بیماران قلبی، دیابتی و فشار خون موضوع خطرناک است.

وی همچنین ادامه داد: هر نوع فراورده گیاهی که فرد بیمار استفاده می‌کند باید حتما به پزشک داروساز یا پزشک متخصص اطلاع دهد تا از آسیب‌ها و عوارض آن جلوگیری شود.

 این مسئول تصریح کرد: برخی افراد با شروع فصل سرما مصرف دمنوش‌ها را در برنامه روزانه خود قرار می‌دهند، اما باید در مقدار مصرف آن حتما با پزشک خود مشورت کنند.

وی با اشاره به اینکه برخی ازگیاهان تزیینی نیز می‌توانند باعث مسمومیت شوند ادامه داد: یکی از این گیاهان تزئینی دیفن باخی است که برگ‌های سمی دارد و باید از تماس پوستی با آن پرهیز شود همچنین مراقب کودکان باشیم تا دچار مسمومیت با آن نشوند.