دکتر بهزاد باباخانی اظهار کرد: هم اکنون ۴۵ درصد از صادرات کالاهای غیر نفتی ایران به عراق از طریق مرزهای استان انجام می شود که با تقویت زیر ساخت ها، حل مشکلات و رفع موانع می توانیم شاهد افزایش دو برابری صادرات به کشور عراق باشیم.

دکتر باباخانی، ناترازی صادرات و واردات را یکی دیگر از مشکلات مرتبط با تجارت مرزهای استان دانست و بیان داشت: اینکه ۹۸ درصد صادرات در مقابل ۲ درصد واردات در مرزها انجام می‌شود عملکرد مناسبی نیست و حتما باید با واردات اقلام مورد نیاز کشور از طریق مرزهای استان بتوانیم منافع طرف عراقی را هم درگیر مرزهای کشور کنیم از این رو پیشنهاد داده ایم به منطور ایجاد جذابیت واردات مرزهای استان ۲۰ درصد تخفیف‌ عوارض وارداتی داشته باشیم تا بتوانیم به تعادل مناسب در تراز تجاری برسیم.

معاون استاندار در ادامه اظهار داشت: فعالیت و از سرگیری مبادلات تجاری در مرز تیله‌کوه می‌تواند تاثیرات مثبتی در توسعه استان و نیز روتق تجارت مرزی در شهرستان سرپل‌ذهاب داشته باشد و بازگشایی این بازارچه مطالبه جدی طرف ایرانی است. همچنین رسمی شدن دو مرز شیخ‌صله و شوشمی که نیازمند موافقت طرف عراقی است یکی از خواسته‌های دیرین مردم منطقه اورامانات است که با توجه به ثبت جهانی اورامانات می‌تواند تاثیرات مثبتی بر گردشگری این منطقه نیز داشته باشد و در خصوص مرز سومار موضوع انجام خدمات بصورت ۳ روز در خاک ایران و ۳ روز در خاک عراق مطالبه جدی استان است تا از این طریق ایجاد اشتغال و درآمدزایی برای مرزنشینان شهرستان گیلانغرب حاصل گردد.

معاون استاندار در پایان، خواستار زمان‌بندی مبادلات مرزی در خصوص محصولات کشاورزی شد و گفت: مشکلات و معضلات مرزها با توجه به گسترش مبادلات مرزی نیازمند به روزرسانی امکانات و نیز تعامل دو کشور در خصوص عدم تصویب قوانین دست و پاگیر و نیز تعامل و همکاری بیشتر بین طرفین می باشد.