داستان کمبود و سپس گرانی مرغ تمامی ندارد و با وجود اینکه اخیرا قیمت مصوب مرغ به ۳۱ هزار تومان رسیده و قرار بود با این افزایش قیمت، بازار به آرامش برسد، اما در عمل باز هم شاهد کمبود مرغ در بازار هستیم.

از چندی پیش داستانی در بازار مرغ کرمانشاه آغاز شده که گویا حالا حالاها ادامه دارد و به این زودی ها به پایان نمی رسد. ماجرای این داستان از این قرار است که ابتدا مرغ در بازار کمیاب می شود و پس از مدتی قیمت آن بالا می رود، با افزایش قیمت مرغ چند وقتی بازار آرام می گیرد، اما این چرخه همچنان ادامه دارد و چندی بعد دوباره کمبود مرغ در بازار خودنمایی می کند.

افزایش قیمت مرغ به ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان و سپس کمبود، بالا رفتن قیمت مرغ به ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان و در ادامه کمبود، رسیدن قیمت مرغ به ۲۷ هزار و ۵۰۰ تومان و چند روز بعد کمبود و بالا رفتن قیمت مرغ تا ۳۱ هزار تومان و دوباره کمبود، بخش های مختلف داستان کمبود مرغ در بازار کرمانشاه تا اینجای کار است و در این میان مسئولین تنها شعار “مردم گرانفروشی را گزارش دهند” سر می‌دهند.

اکنون نیز بازار مرغ کرمانشاه در بخش “کمبود” این داستان قرار گرفته و در حالیکه چندی پیش و با افزایش قیمت مصوب مرغ به ۳۱ هزار تومان، یخچال مرغ فروشی ها مملو از مرغ بود، حالا چند روزیست دوباره کمبود مرغ در بازار مشهود شده و مردم یا مجبورند قید خرید مرغ را بزنند و یا گذرشان را به سمت زنده فروشی ها کج کنند.

همه اینها در حالیست که طبق آمارهایی که متولیان امر می دهند کرمانشاه در زمینه تولید مرغ کمبودی ندارد و فراوانی مرغ در زنده فروشی‌ها درست در روزهایی که یخچال مرغ فروشی‌ها خالیست نیز موید این امر است، اما مشخص نیست چرا چرخه توزیع مرغ و نظارت ها بر این چرخه قادر نیست جلوی تکرار این داستان را بگیرد.

توضیحات رییس سازمان جهاد کشاورزی کرمانشاه

نوربخش حاتمی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه، وضعیت کلی بازار مرغ را در استان آرام ارزیابی کرد و گفت: تنها در روز گذشته(۲۴ آبان) به واسطه مشکل بیماری در چند واحد مرغداری و عرضه کمتر مرغ به بازار کمبودهایی را در بازار مرغ استان داشتیم که امیدواریم با توزیع مرغ گرم و منجمد در روز جاری مشکل کمبود مرغ حل شود.

 حاتمی اضافه کرد: امروز (۲۵ آبان) ۱۰۰ تن لاشه مرغ و ۵۰ تن مرغ منجمد به بازار مرغ کرمانشاه تزریق شده که با توزیع این میزان مرغ، کمبودهای روزگذشته مرتفع خواهد شد.

این سخنان در حالیست که امروز همچنان کمبود مرغ در بازار مشاهده می شود.

 رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه با اشاره به ادامه‌دار بودن توزیع مرغ منجمد در استان برای حفظ آرامش بازار، گفت: تا اشباع بازار مرغ روزانه بین ۴۰ تا ۵۰ تن مرغ منجمد در استان توزیع خواهیم کرد.

وی اشاره ای هم به قیمت فعلی مرغ در بازار داشت و گفت: قیمت هر کیلوگرم مرغ گرم در بازار ۳۱ هزار تومان و قیمت هر کیلوگرم مرغ منجمد ۲۰ هزار تومان است./ایسنا