معاون میراث فرهنگی استان کرمانشاه از تخصیص اعتبار برای مرمت سنگ نگاره آنوبا نی نی به عنوان یکی از قدیمی‌ترین کتیبه‌های کشور خبر داد.

 اعظمی گفت: امسال ۷۲۰ میلیون تومان اعتبار برای ساماندهی این کتیبه در نظر گرفته سنگ نگاره آنوبا نی نی مرمت می‌شودشده که قرار است مطالعات آسیب شناسی مرمت کتیبه و تعیین عرصه و حریم آن صورت گیرد.

وی با بیان اینکه مطالعات آسیب شناسی این اثر با همکاری مرمت گر‌های شیرازی انجام می شود، افزود: جنس کتیبه‌های این سنگ نگاره از سنگ‌های آهکی زاگرس مرکزی است که به شدت آسیب پذیرند و از هر موادی نمی‌توان برای مرمت آن استفاده کرد به همین دلیل مطالعات آسیب شناسی آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

اعظمی خاطرنشان کرد: با تخصیص اعتبار کار مطالعات این اثر تاریخی ظرف مدت ۳ تا ۴ ماه انجام می‌شود تا چگونگی مرمت آن مشخص شود.

معاون میراث فرهنگی استان یادآور شد: محوطه این نقش برجسته اکنون پایگاه محور ساسانی شده است چرا که این اثر در امتداد آثار محور ساسانی از ماهیدشت تا قصرشیرین قرار گرفته است.

نقش برجسته آنوبانی نی با ۶ کتیبه در شهر سرپلذهاب قرار دارد و قدمت آن حدود ۴ هزار و ۵۰۰ تا ۵ هزار سال پیش تخمین زده شده است.

در استان کرمانشاه ۴ هزار و ۲۰۰ اثر تاریخی شناسایی شده که از این تعداد دو هزار و ۱۸۶ اثر تاریخی و دفاع مقدس به ثبت ملی رسیده است./صدا وسیما