مدیر روابط عمومی اورژانس پیش بیمارستانی و مدیریت حوادث دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه از افزایش ۲۰ درصدی ماموریت های اورژانس در رابطه با بیماران تنفسی در روزهای غبارآلود خبر داد.

اکبر آزادی ، با اشاره به افزایش موج های گرد و خاک طی امسال، گفت: این شرایط آب و هوایی موجب شده که هربار با ورود هر موج شاهد افزایش ماموریت های مرتبط با بیماران تنفسی و مشکلات مربوط به گردو خاک باشیم.

وی افزود: بطور میانگین در هر موج بین ۱۰ تا ۲۰ درصد این نوع ماموریت ها افزایش یافته و تعداد بیمارانی که بر اثر گرد و خاک دچار مشکل شده اند بیشتر می شود.

وی با اشاره به ورود موج جدید گردوغبار به استان و افزایش مراجعه به مراکز درمانی، گفت: تنها در ۲۴ ساعت گذشته( از هشت صبح ۲۶ اردیبهشت تا هشت صبح امروز) ۲۶۳ بیمار قلبی و ۲۲۱ بیمار تنفسی به مراکز درمانی استان منتقل شدند.

آزادی با تاکید بر عدم خروج غیرضروری افراد از منزل در این شرایط آب و هوایی، گفت: دراین بین گروه های پرخطر از جمله سالماندان، کودکان، بیماران قلبی و عروقی و سایر مبتلایان بیماری های زمینه باید بیش از سایر افراد مراقب بوده و اکیدا از منزل خارج نشوند.

وی افزود: همچنین توصیه می شود افراد در صورت خروج اضطراری از منزل حتما از ماسک و عینک آفتابی استفاده کنند.

آزادی با بیان اینکه ماسک های معمولی در برابر گردوخاک کارآیی چندانی ندارد، گفت: برای جلوگیری از ورود گرد و خاک به دستگاه تنفسی ماسک های فیلتردار یا همان ماسک های N95 کارایی بیشتری دارند.

مدیر روابط عمومی اورژانس پیش بیمارستانی و مدیریت حوادث دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با اشاره به مضرات گرد وخاک برای سیستم تنفسی، گفت: در این شرایط توصیه می شود افراد از مصرف هرگونه سیگار و قلیان خودداری کرده و فشار بر دستگاه تنفس را مضاعف نکنند.

وی افزود: همچنین توصیه می شود ورزشکاران از انجام ورزش در این شرایط آب و هوایی اجتناب کنند.

آزادی بر افزایش مصرف میوه و سبزیجات در این شرایط آب و هوایی تاکید کرد و افزود: در شرایط فعلی مصرف شیر و ماست کم چرب هم برای دفع سموم از بدن بسیار توصیه می شود/ایسنا