رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه با اشاره به بالا رفتن احتمال شیوع بیماری تب خونریزی‌دهنده کریمه کنگو در فصل گرم سال، بر رعایت اصول پیشگیری در برابر این بیماری تاکید کرد.

دکتر مجید همتی، با بیان اینکه احتمال شیوع بیماری تب کریمه کنگو در فصل گرما بیشتر از دیگر ایام سال است، گفت: با وجود اینکه احتمال بروز این بیماری در همه ایام سال وجود دارد، اما با فرارسیدن فصل گرما و افزایش فعالیت کنه‌ها، احتمال شیوع بیماری که جزو بیماری‌های مشترک بین انسان و دام است، بالا می‌رود.

همتی با بیان اینکه دام آلوده به ویروس تب خونریزی دهنده کریمه کنگو به ظاهر سالم بوده و علامت خاصی ندارد، افزود: این بیماری با وجودی که در دام بدون علامت است و نهایتا با ایجاد یک تب خفیف دو تا هفت روزه همراه باشد، اما در انسان علائم خطرناک و حتی کشنده ای دارد.

همتی با بیان اینکه تب خونریزی دهنده کریمه کنگو یک بیماری ویروسی کشنده مشترک بین انسان و دام است، گفت: بیماری تب کریمه کنگو در انسان معمولا با تب آغاز می‌شود و بیمار پس از تب کردن علائمی مثل حالت تهوع، بی اشتهایی، اسهال، استفراغ خونی، ضعف و درد شدید عضلانی و خونریزی زیر پوستی را تجربه می کند و  احتمال مرگ در مبتلایان زیاد است.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه اشاره ای هم به تاریخچه شناسایی بیماری داشت وگفت: تب خونریزی دهنده کریمه کنگو برای اولین بار در منطقه کریمه مشاهده و  چند سال پس از آن در کنگو شناسایی شد و با توجه به به همراه بودن بیماری با تب و خونریزی  به نام “تب خونریزی دهنده کریمه کنگو” مشهور شده است.

همتی با بیان اینکه دامداران، دامپزشکان، قصاب‌ها و کارگران کشتارگاه‌ها بیشتر در معرض خطر این بیماری هستند، گفت: این افراد در زمان کار باید ضمن رعایت نکات بهداشتی، از لباس کار، دستکش و چکمه مناسب استفاده کنند و سلاخان و کارکنان کشتارگاه نیز باید حین کار از خوردن و آشامیدن پرهیز کنند.

وی با تاکید بر اینکه احتمال شیوع بیماری در زنان خانه دار زیاد است، گفت: توصیه می‌شود خانم‌ها برای جلوگیری از انتقال احتمالی بیماری زمان قطعه قطعه کردن گوشت از دستکش یک بار مصرف استفاده کنند.

وی سپس مهمترین عامل انتقال ویروس این بیماری را کنه ها دانست و افزود: از سایر راه‌های انتقال این بیماری می‌توان به تماس با ترشحات، خون و بافت دام و یا انسان آلوده به بیماری اشاره کرد.

وی با بیان اینکه احتمال انتقال بیماری از طریق مصرف گوشت آلوده دور از انتظار نیست، گفت: نگهداری گوشت گرم به مدت ۲۴ ساعت در یخچال سبب از بین رفتن ویروس بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو می شود، چون با گذشت این زمان  مقداری از PH گوشت کاهش یافته و این رخداد منجر به از بین رفتن ویروس می‌شود.

وی یادآور شد: برای پیشگیری از شیوع بیماری ضروری است که ذبح دام‌ها در کشتارگاه‌های مجاز انجام شده و لاشه دام زمان لازم را در سردخانه برای غیر فعال شدن عامل احتمالی بیماری سپری کند.

همتی سپس بر ضرورت  سم پاشی بدن دام و جایگاه نگهداری دام زیر نظر کارشناسان دامپزشکی در آستانه فصل گرم سال تاکید کرد و افزود: دامداران در این فصل از سال باید حداقل دو بار با فاصله ۱۵ روز سم پاشی را انجام دهند.

وی ادامه داد: با تمهیدات انجام شده سموم مورد نیاز به اندازه کافی تامین شده و دامداران می توانند برای تهیه آن به داروخانه‌های دامپزشکی استان مراجعه و سموم مورد نیاز خود را به قیمت مصوب تهیه و استفاده کنند.

همتی اشاره ای هم به توزیع رایگان سموم در مناطق محروم استان داشت و گفت: از ابتدای سال تاکنون ۲۵۰۰ لیتر سم رایگان توسط  گروه های جهادی در مناطق کم برخوردار و محروم استان  به ویژه در مناطق پرخطر اورامانات که در سنوات گذشته کانون هایی از بروز بیماری را در آنجا داشتیم، توزیع شده است.

وی گفت: از ابتدای سال موردی از ابتلای انسانی به این بیماری در استان از سوی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گزارش نشده است/ایسنا