به گزارش خبرنگار طلوع، هوشنگ بازوند استاندار کرمانشاه در نشست شورای اداری استان کرمانشاه که امروز در سالن شهدای استانداری برگزار شد؛ اظهار داشت: خدا را شاکرم توفیق خدمت را در استانی یافته ام که رهبر معظم انقلاب از آن به‌عنوان سینه ستبر و چهره زیبای ایران اسلامی یاد کرده است.

وی گفت:  بسیاری از هموطنان عزیز ما در این زلزله جان باختند که به خانواده تمامی این عزیزان تسلیت می گویم و روز ۵ شنبه نیز آیین چهلمین روز درگذشت این عزیزان برگزار می شود که از همه برای حضور در این آیین و ابراز همدردی با این عزیزان داغدیده دعوت می کنم.

بازوند بیان کرد: در ایام اربعین حسینی تلاش های گسترده ای برای تکمیل زیرساخت ها در حوزه های مختلف صورت گرفت که بسیار ارزشمند است و اعتبارات بسیار خوبی نیز در این حوزه جذب شدند.

وی افزود: متاسفانه برخی تصمیم گیری ها در حوزه اختیارات مدیریت ارشد استان نیست و در آخرین روزها به دلیل عدم موافقت مقامات کشور عراق، مرز خسروی در ایام اربعین برای عبور زوار بازگشایی نشد.

بازوند با اشاره به اینکه همزمان با اسکان موقت عملیات پی کنی و فنداسیون ۵۶۰ واحد مسکونی زلزله زده آغاز شده است، گفت: در مجموع زلزله ۲۱ آبان بیش از پنج هزار میلیارد تومان خسارت به استان وارد کرده است.

استاندار کرمانشاه از اختصاص حدود ۶۰۰ میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی برای رونق کسب و کار به استان خبر داد و گفت: تاکنون در مجموع ۲ هزار و ۱۰۲ میلیارد تومان تسهیلات و اعتبار به مناطق زلزله زده استان کرمانشاه اختصاص یافته است.

وی بیان کرد: طی تقسیم بندی صورت گرفته در روز اول زلزله، امدادرسانی شهر به ارتش و امدادرسانی روستاها به نیروهای سپاه سپرده شد، ارتش و هلال احمر در زمان کوتاهی توانستند ۲۹۰۰ نفر را زنده از زیر آوار بیرون آورند که عملکردی فوق العاده بود.