به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی طلوع، سهراب براندیشه رئیس هیات مدیره پالایشگاه کرمانشاه در اولین نشست تخصصی «نفت، علم و صنعت» که امروز در پالایشگاه کرمانشاه برگزار شد، اظهار داشت: یکی از عوامل مهم توسعه ارتباط نزدیک صنعت و دانشگاه است و این تجربه موفق در کشورهای پیشرفته وجود دارد و برقراری و تقویت این ارتباط می‌تواند موجب افزایش نوآوری و انتقال دانش و فناوری شود.

براندیشه افزود: پالایشگاه توانمندی و ظرفیت های علمی خوبی و برخی مهندسین پالایشگاه نخبگان علمی هستند و قرارگیری آنها در کنار دانشگاه و استفاده از علم روز دنیا در حوزه نفت می‌تواند در پیشبرد فعالیت های پالایشگاه موثر باشد.

رئیس هیئت مدیره پالایشگاه نفت کرمانشاه با اشاره به وجود دانشکده نفت در دانشگاه رازی کرمانشاه، گفت: پایگاه این دانشکده و دانشجویان آن باید پالایشگاه باشد و ارتباط دانشکده نفت با پالایشگاه بیش از پیش تقویت شود.

براندیشه با بیان اینکه در دانشگاه مباحث تئوری صرف مطرح می شود، گفت: باید مکانی برای عملیاتی کردن این اندوخته‌های علمی باشد که در این زمینه آغوش پالایشگاه برای دانشگاه باز است.

وی افزود: پایان نامه‌ها و پروژه‌های دانشگاهی می‌تواند بصورت مشترک انجام شود که این ارتباط هم به نفع دانشگاه و هم به نفع پالایشگاه است.

این مسئول با اشاره به تولید نفت کوره مرغوب در پالایشگاه، گفت: از این محصول می‌توان بیش از ۱۰۰ فرآورده به دست آورد که همه این توفقیات جز در سایه همکاری با دانشگاه حاصل نمی‌شود.

براندیشه با اشاره به واگذاری ۶۰ درصد سهام پالایشگاه کرمانشاه به بخش خصوصی گفت: تلاش ما تنوع بخشیدن به محصولات تولیدی پالایشگاه است و در این زمینه دو پروژه مهم در دستور کار داریم که همکاری دانشگاه را می طلبد.

وی افزود: یکی از این پروژه‌ها تولید “هگزان بدون بنزن” است که هم اکنون این محصول از خارج وارد کشور شده و پالایشگاهی در کشور آن را تولید نمی‌کند که تلاش داریم در این زمینه سرآمد باشیم.

براندیشه تصریح کرد: پروژه دیگر پالایشگاه ساخت برج “تقطیر در خلا” است که ساخت آن ۲۰۰ میلیارد تومان هزینه دارد و تا حدی مراحل اولیه کار شروع شده است.

این مسئول افزود: در حال حاضر سرمایه این دو پروژه آماده است و ارتباط با دانشگاه در این زمینه می‌تواند برای ما راهگشا باشد.

در پایان این نشست تفاهم نامه همکاری دانشگاه رازی و پالایشگاه نفت کرمانشاه در انجام دو پروژه “هگزان بدون بنزن” و راه اندازی “برج تقطیر در خلا” به امضای مسئولین دو طرف رسید.