به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی طلوع، سیدعباس صالحی امروز در جمع خبرنگاران استان کرمانشاه؛ میزان خسارت وارده در حوزه فرهنگ و ارشاد در نقاط زلزله زده را ۲۵ میلیارد ریال عنوان کرد و اظهار داشت: از ظرفیت هنرمندان برای حضور در مناطق آسیب دیده استفاده خواهیم کرد و هریک از دوستان هنرمند حداقل دو روز بسته و پکیج برنامه‌ای را در مناطق زلزله زده داشته باشد.

وزیر ارشاد؛ کرمانشاه را منطقه‌ای هنرآفرین دانست و گفت: وزارت ارشاد از هنرمندانی که در زلزله صدمه دیدند در حوزه کاری و تسهیلات و عرضه محصولات فرهنگی و هنری آنان یاری رسان و حامی خواهد بود.

وی از برگزاری تورهای رسانه ای برای شناسایی ظرفیتهای مناطق زلزله زده استان کرمانشاه خبر داد و افزود: کودکان و نوجوانان مناطق زلزله زده نیز شرایط سختی را تجربه کردند و باید فضا را برای بهبود روحیه آنان فراهم کنیم، کارهای ویژه ای در حوزه کودک و نوجوان به صورت اهدای کتاب و اقلام فرهنگی در نظر داریم.

صالحی راه اندازی سینما سیار در سرپل هاب و اورامانات را از دیگر برنامه های وزارت ارشاد عنوان کرد و گفت: یک روزه و حتی یک ماهه پرونده این اتفاقات تلخ بسته نمیشود و به زمان نیاز دارد تا شرایط عادی ایجاد شود.

وی افزود: در نظر داریم که فستیوال فرهنگی هنری ایران را با حضور هنرمندان و اهالی فرهنگ و هنر شهرهای مختلف در مناطق زلزله زده داشته باشیم مقدمات این برنامه را آغاز کردیم و طی هفته های آینده این برنامه اجرا میشود و در این فستیوال ۳۲ هفته فرهنگ ایرانی برگزار خواهد شد.

صالحی با تاکید بر اینکه دستگاه ها و نهادها جشنواره ها و برنامه های فرهنگی را در مناطق زلزله زده برگزار کنند، گفت: مجموعه معاونتهای وزارت فرهنگ و ارشاد برای خود رویدادهای مختلفی را در طول یک سال آینده تعریف کنند

وی از ساخت مجتمع‌های فرهنگی هنری در سرپلذهاب وسرمست، بازسازی مجتمع تخریب شده ثلاث، تاسیس نگارخانه قصرشیرین، سالن موقت در پارک نشاط قصرشیرین تا نیمه نخست سال آینده خبر داد و گفت: در مجموع ۷ کتابخانه در زلزله آسیب دیدند که ۲ مورد باید بازسازی شود.