عبدالصمد خرم‌آبادی در کانال شخصی‌ خود در پیام‌رسان سروش نوشت: اخیرا به خاطر نقش آشکار اینستاگرام در ایجاد آشوب ها و اغتشاشات و عملیات تروریستی درشهرهای مختلف کشور، دستور فیلتر آن از ناحیه شورای امنیت کشور صادر و اجرا شد، اما متاسفانه وزارت ارتباطات بدون توجه به مسایل امنیتی و حجم عظیم محتوای مجرمانه موجود در اینستاگرام و دستورات قضایی صادره، این پایگاه اینترنتی را رفع فیلتر کرده است.

وی در ادامه نوشت: با رفع فیلتر اینستاگرام، جوانان و نوجوانان ایرانی مجدا با بهمنی از محتواهای مجرمانه در فضای مجازی کشور مواجه شده اند. بدین لحاظ از سوی دادستانی کل کشور به مسئولین وزارت ارتباطات اخطار داده شده که رفع  فیلتر اینستاگرام بر خلاف موازین  قانونی و قضایی انجام شده و مسئولین امر باید پاسخگو باشند. تنها در بخشی از اینستاگرام که مورد بازدید کاربران ایرانی قرار گرفته، بیش از ۲۵۰ میلیون محتوای خلاف عفت و اخلاق عمومی توسط روبات های هوشمند وزارت ارتباطات و حدود ۵۰۰ هزار محتوای ضد امنیتی و علیه مقدسات و سایر محتواهای مجرمانه توسط گروه های رصد مردمی و نهادهای امنیتی انتظامی و قضایی شناسایی شده است.

خرم آبادی همچنین خاطرنشان کرد: شبکه های اجتماعی بومی مشابه اینستاگرام همچون سلام، ویسگون و لنزور در زمان فیلتر اینستاگرام مورد توجه کاربران ایرانی قرار گرفته و خودی نشان داده بودند اما رفع فیلتر اینستاگرام امیدشان را نا امید کرد. وی حمایت بی قید و شرط دولت از فعالیت بی ضابطه پیام رسان های خارجی و اختصاص بخش عمده ای از پهنای باند کشور به آنها علت اصلی تضعیف شبکه های اجتماعی و پیام رسان‌های بومی  دانست و نوشت: این حمایت، علاوه بر اینکه موجب ترویج جرم وجنایت و قانون گریزی و تضعیف  حاکمیت ملی در فضای مجازی کشور شده موجبات جاسوسی دشمنان و وابستگی اقتصادی اجتماعی،فرهنگی و سیاسی کشور را به دشمنان فراهم کرده است.

گفتنی است این اظهار نظر در حالی صورت می گیرد که رئیس دولت دوازدهم و نیز وزیر ارتباطات با توجه به آسیب دیدن کسب و کارهای مجازی به دلیل مسدود شدن تلگرام، به دنبال رفع فیلتر این شبکه پیام رسان موبایلی هستند.