به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی طلوع کرمانشاه؛ هوشنگ بازوند در کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری استان کرمانشاه اظهار داشت: برنامه ریزی‌های لازم انجام شده است تا طی یک برنامه ۲ ساله، حدود ۷۹ هزار شغل در قالب ۷ برنامه در استان کرمانشاه ایجاد شود.

وی با اشاره به اینکه بر اساس آمار بدست آمده در سرشماری سال ۹۵ حدود ۱۷۲ هزار نفر بیکار در استان کرمانشاه وجود دارد، افزود: خوشبختانه طی ۶ ماه گذشته سرمایه گذاری در استان رو به افزایش بوده است و نرخ بیکاری نسبت به ۹۵ نزدیک به ۲.۵ درصد کاهش پیدا کرده اگرچه در پاییز به خاطر زلزله و تعطیل شدن بسیاری از کارگاه‌ها نرخ بیکاری بالا رفت، اما در زمستان بخاطر ساخت وساز‌ها در مناطق زلزله زده این میزان ۳ درصد کاهش یافته است.

استاندار کرمانشاه گفت: اولین برنامه اشتغال از طریق مشوق بیمه‌ای و پرداخت یارانه و دستمزد است که قانون بودجه آنرا مشخص کرده است و طی آن پیش بینی شده که ۱۰ هزار نفر به کارگیری خواهند شد و این کار مستلزم این است که ۷۵ میلیارد تومان دریافت کنیم و مدیران باید پیگیر بودجه باشند.

بازوند با بیان اینکه یکی از نگرانی‌ها این است که سالانه تعدادی از مشاغل از دست می‌روند، اظهار داشت: باید برنامه‌ای را تدوین کنیم که بتوانیم در سال ۹۷ حداقل بین ۴ تا ۶ هزار تثبیت اشتغال داشته باشیم و اجازه ندهیم کارگاه‌هایی که در آستانه تعطیل شدن هستند تعطیل شوند و در این راستا ۵۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

وی افزود: برنامه سوم، اشتغال حمایتی است که تعدادی از بنگاه‌های دولتی و غیر دولتی در این جهت باید نقش ایفا کنند که بیشترین نقش به کمیته امداد داده شده است که در سطح کشور ۲ هزار میلیارد تومان برای آن‌ها در نظر گرفته شده است.

استاندار کرمانشاه خاطرنشان کرد: پیش بینی می‌کنیم که برای کمیته امداد استان کرمانشاه ۲۰۰ میلیارد در نظر گرفته شود و باید بتوانیم آنرا جذب کنیم و مشابه این در بهزیستی وجود دارد و ۵۰ میلیارد تومان به استان کرمانشاه اختصاص داده شده است.

بازوند افزود: برای مشاغل خانوادگی هم مبلغ ۵۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.