کریم زاده-خبرنگار طلوع:

بیش از پنج سال است که خانه و مسکن کرمانشاه با رکود بالایی مواجه شده و روز به روز بر خانه های خالی از سکنه افزوده می شود.

از ۴۰ روز گذشته تاکنون سربالایی تند قیمت در کرمانشاه بیش از گذشته قدرت و انگیزه خرید، رهن و حتی اجاره بها را از متقاضیان گرفته و نبود نرخ واحد برای قیمت گذاری موجب سلیقه ای عمل کردن و بی نظارتی شده است.

این در حالیست که در زمینه گم شدن قیمت مسکن در کرمانشاه هیچ ارگانی خود را مسوول نمی داند و با سلب مسوولیت، وظیفه را بر گردن ارگانی دیگر انداخته که این خود بر شدت بی نظارتی و نوسان بیشتر قیمت می افزاید.

در همین راستا رئیس اتحادیه مشاورین املاک کرمانشاه در گفتگو با طلوع،  به افزایش بی رویه و بدون برنامه قیمت مسکن در کرمانشاه اشاره کرد و گفت: افزایش کم سابقه قیمت مسکن به دنبال شایعاتی از تهران به کل کشور منتقل شده که این مقوله از ۴۰روز گذشته تاکنون در کرمانشاه به خوبی مشهود است.

محسن ملکی ادامه داد: وضعیت معاملات در مناطقی همچون خیابان برق به شدت بالا رفته و قیمت رهن خانه در این منطقه به بالای ۱۰۰میلیون تومان رسیده است.

وی یادآور شد، اکنون قیمت مسکن در هیچ نقطه ای از شهر کم تر از ۴۰ درصد افزایش نداشته است.

به گفته این مسوول، چنین بی نظارتی بر قیمت مسکن زیبنده کرمانشاهیان نیست، پیشنهاد می دهم کارگروهی از نخبگان، مهندسان و مسوولان مربوطه از سوی دولت تشکیل شود که علاوه بر نرخ گذاری برای انواع خانه، بر اجرایی شدن آن نیز نظارت داشته باشند تا مبنا و پایه قیمت مشخص باشد.

ملکی اظهار داشت: هم اکنون بنگاه ها نقشی براین نوسان بالای قیمت ندارند و مسولان باید به قیمت گذاری برمبنای محله به محله و نقطه به نقطه اقدام کنند.

وی یادآور شد، وضعیت نامناسب مسکن بسیاری از بنگاه های معاملاتی را به تعطیلی کشانده و باید قبل از آنکه دیر شود تدبیری درنظر گرفته شود.