به گزارش طلوع کرمانشاه و به نقل اروابط عمومی و امور بین الملل استانداری هوشنگ بازوند استاندار کرمانشاه شب گذشته در برنامه تیتر شب شبکه خبر به تشریح روند بازسازی مناطق زلزله زده رضایت بخش استعملکرد‌ها و مشکلات در مناطق زلزله زده پرداخت و اظهار داشت: با همکاری بنیاد مسکن و وزیر صنعت بیست هزار تن آهن با قیمت قبل خریداری کردیم که ۱۰ هزار تن به سرپل ذهاب رفته است..
وی افزود: در بخش مصالح شن و ماسه کارخانه‌های تولید را افزایش داده ایم و وضعیت تامین مصالح مطلوب‌تر شده است، اما در فروش بتن هنوز قدری اختلاف قیمت داریم، ولی درصدد هستیم که قیمت‌ها را متعادل کنیم.

بازوند درباره واحد‌های تجاری نیز گفت: واحد‌های تجاری دو نوع هستند بخشی به واحد مسکونی وابسته است که هزینه و مدیریت با بنیاد مسکن است، بخش دیگر واحد‌های تجاری هستند که بخش مسکونی ندارند و به عهده صنعت و معدن هستند که تسهیلات در نظر گرفته شده است.
استاندار کرمانشاه یادآور شد: در واحد‌های تجاری که وابسته به مسکونی هستند ۳۰ تا ۳۶ میلیون وام داده می‌شود، اما چنانچه کمبود داشته باشند در راستای اشتغال زایی ما حاضر به کمک هستیم.

بازوند افزود: برای کسانی که موفق نشده اند واحد تجاری را بیمه کنند حدود ۵ تا ۱۰ میلیون تومان کمک بلاعوض داده شده است، اما صنف شیشه فروشان که در زلزله شیشه هایشان شکسته شده است دستورات لازم برای کمک داده شده است.
استاندار درباره تعهدات بیمه‌ها نیز گفت: بیشتر بیمه‌ها به تعهدات عمل کرده اند.

وی خاطرنشان کرد: یازده هزار و ۷۰۰ نفر هر روز در شهر‌های زلزله زده مشغول کار شده اند و برای اسکان آن‌ها نیز تمهیدات لازم اندیشیده شده است.
استاندار کرمانشاه درباره روند ارائه تسهیلات نیز گفت: در بخش تضامین هنوز مشکل داریم، اما امیدواریم روند تسریع شود، اما در بازسازی‌ها در دوازده استان که معین هستند کار‌ها درحال انجام است.

بازوند افزود: از بانک مرکزی تقاضا داریم که مشکلات بانک‌های عامل را حل و فصل کند.
وی اظهار داشت: بانک‌های عامل معتقدند به واحد‌هایی که در شهر هستند و به صورت پیلوت ساخته می‌شوند نمی‌توانند تسهیلات ارائه دهند که برای رفع این مشکل به شهرداری پیشنهاد شده است که واحد‌ها به صورت پیلوت مسکونی ثبت شود تا در ارائه تسهیلات مشکلات برطرف شود.
هوشنگ بازوند استاندار کرمانشاه درباره تکمیل واحد‌ها نیز گفت: برنامه ما برای دوازده هزار واحدی که در روستا‌ها به صورت صد درصد تخریب شده این است که تا پایان شهریور تکمیل شوند و در حال حاضر سه هزار واحد اماده بهره برداری داریم و تاکنون ۷ هزار و ۵۰۰ واحد نیز سقف زده شده است.

وی یادآور شد: برای خانه‌هایی که سقف زده شده قرار است کلیه اقساط آزاد شود و بلاعوض‌های مسکونی نیز باید پرداخت شده باشد.
بازوند تصریح کرد: مستاجرینی که از خود زمین دارند قاعدتا از نظر پرداخت وام نباید مشکلی داشته باشند، اما تاکید می‌شود فردا صبح به فرمانداری مراجعه کنند تا وام به زودی پرداخت شود. آن‌هایی هم که زمین ندارند زمین خریداری شده و در حال تفکیک هستیم و به زودی تحویل خواهد شد.

استاندار کرمانشاه در ادامه گفت: ۲۳۰ مسجد بر اثر زلزله تخریب شده است که نیاز به بازسازی یا ساخت مجدد داریم. از اوقاف خواسته شده که در امر ساخت و ساز کمک کنند، اما بنابر ضوابط اوقاف گفته شده که در امر ساخت و ساز دخالتی ندارند.
وی یادآور شد:از پانصد میلیارد تومانی که دولت تخصیص داده حدود ۱۵ میلیارد تومان به ساخت مسجد اختصاص یافته که به عهده بنیاد مسکن قرار داده شده که در صورت نیاز به تعمیر و ساخت و ساز مساجد و مراکز فرهنگی استفاده شود

بازوند درباره جابجایی روستا‌ها نیز گفت: روند جابجایی روستا‌ها کار سختی است، چون عقبه اجتماعی دارد و مردم باید موافقت کنند، ولی با این وجود اعلام شده بنیاد مسکن هرکدام از روستا‌ها را که در جمع بندی مشخص کرده که جابجا شوند و مردم نیز رضایت داشته باشند تسهیلاتی برای جابجایی و یا در روند ایمن سازی روستا‌ها اختصاص یافته است.