سرهنگ عباس بهاری اظهار کرد: امسال در مقایسه با سال گذشته میزان وقوع حریق در عرصه‌های جنگلی و مرتعی استان کرمانشاه با کاهش ۸۱ درصدی از نظر مساحت و کاهش ۵۳ درصدی از نظر تعداد همراه بود.
 
فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه ادامه داد: امسال بیشترین وقوع حریق در منابع طبیعی استان را در شهرستان‌های پاوه، جوانرود، روانسر، اسلام آباد غرب، گیلانغرب و هرسین شاهد بودیم.
 
 بهاری گفت: اکثر آتش سوزی‌های رخ داده در عرصه های منابع طبیعی استان در سال جاری در مراتع مشجر اتفاق افتاد.
 
وی در ادامه با بیان اینکه احتمال وقوع حریق در ادامه سال با آغاز بارند‍‌گی‌ها از بین رفته، گفت: با وقوع اولین بارندگی‌های پاییزه در استان احتمال بروز حریق از بین رفته است.
 
بهاری اشاره ای هم به اقدامات خوب صورت گرفته در استان برای کاهش میزان وقوع حریق در منابع طبیعی داشت و گفت: امسال ۷۳ نقطه بحرانی حریق در استان شناسایی شد که با بهره‌گیری از مشارکت‌های مردمی و توان نیروهای بومی شاهد کاهش چشمگیر میزان وقوع حریق در منابع طبیعی استان بودیم.
 
فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه اضافه کرد: امسال ۹۵ نفر از مردم بومی استان را در مناطق جنگلی و مرتعی به عنوان دیده بان بکارگیری کرده و با آنها برای اطفای حریق قرارداد پنج ماهه منعقد کردیم که این اقدام نقش مهمی را در کاهش وقوع حریق در عرصه های منابع طبیعی استان از نظر مساحت و تعداد ایفا کرد.
 
بهاری ادامه داد: استفاده از ظرفیت نیروهای بومی به لحاظ دسترسی سریع آنها به منطقه در زمان وقوع حریق اهمیت زیادی دارد، زیرا حریق در لحظات نخست وقوع خیلی سریع اطفا می شود.
 
برگزاری جلسه شورای مدیریت بحران با حضور استاندار و تاکید بر اهمیت مقابله با حریق، ورود جدی فرمانداران به موضوع مقابله با حریق در عرصه های منابع طبیعی ، مشارکت مرزبانی در مقابله با حریق در نقاط مرزی، برنامه‌ریزی برای مقابله با حریق در پادگان ها و مناطق نظامی و… از جمله اقدامات صورت گرفته در استان کرمانشاه در راستای کاهش میزان وقوع حریق در عرصه های منابع طبیعی  در سال جاری بود که بهاری از آنها یاد کرد.
 
وی در پایان با بیان اینکه سامانه ۱۵۰۴ اداره کل منایع طبیعی و آبخیزداری آماده دریافت هر گونه اخبار مبنی بر تخریب، تصرف وحریق در عرصه های منابع طبیعی است، از مردم استان خواست تا با استفاده از این پل ارتباطی با منابع طبیعی همکاری کنند./ایسنا