جمعه, ۱۱ فروردین , ۱۴۰۲ Friday, 31 March , 2023 ساعت تعداد کل نوشته ها : 18741 تعداد نوشته های امروز : 1×

آخرین خبرها

سال ۱۴۰۲ چقدر خودرو وارد خواهد شد؟ تولید پژو پارس در ایران‌خودرو ادامه‌ دارد علت لغو واردات خودروهای کارکرده مشخص شد ۱۲ و ۱۳ فروردین کدام مراکز معاینه فنی باز است؟ + اسامی بیانیه کمیته بین‌المللی المپیک درباره ورزشکاران روس مسی: به لطف خدا هر جامی را کسب کردم مقصدهای احتمالی ناگلزمن چرا نام خریداران خودرو از سامانه حذف شد؟ پیروزی انگلیس و شگفتی‌سازی قزاقستان در مقدماتی یورو ۲۰۲۴ ماشین‌های کلاسیک گلزنی هزینه معاینه فنی خودروها در سال جدید اعلام شد اجرای طرح ثبت شناسه کالا به کجا رسید؟ ۲۰ بازیکن برتر مسلمان فوتبال جهان شروع هیجان دیدارهای ملی بعد از جام جهانی/ بازگشت ایتالیا و تداوم‌ حضور رونالدو بوفون: باهوش‌تر از توخل را در فوتبال ندیدم مدیرعامل گروه بهمن آمادگی خود را در مهار تورم و رشد تولید اعلام کرد المیدان: مسی با الهلال سه ساله بست دو غایب ایتالیا برای بازی حساس مقابل انگلیس تمدید مهلت ثبت نام در طرح یکپارچه عرضه خودرو + جزییات سقوط تاریخی رافائل نادال پس از ۱۸ سال!

روش های صحیح جلوگیری از خونریزی بینی در کودکان و بزرگسالان
01 اسفند 1397 - 12:20
شناسه : 25528
0
با بیمارتان صبور باشید( ممکن است چند لحظه طول بکشد) طلوع‌‌کرمانشاه :

برای جلوگیری سریع از خونریزی بینی سرتان را بالا نگیرید بلکه باید به جلو خم شد تا خون از بینی خارج شود وگرنه خون به گلو و نای وارد می شود./خونریزی بینی یکی از مشکلاتی است که به خصوص برای کودکان بیشتر از بزرگسالان اتفاق می افتد، خونریزی بینی معمولا نگران کننده نیست اما اگر شدت پیدا کند و یا مداوم باشد باید به پزشک مراجعه شود. در این بخش ابتدا روش های متوقف کردن فوری خونریزی بینی و سپس راهکارهایی ساده و موثر برای جلوگیری از خون دماغ شدن را برایتان شرح خواهیم داد. جلوگیری از خونریزی بینی چگونه می توان به روشی درست جلوی خونریزی بینی را گرفت:خونریزی بینی ناراحت کننده و ترسناک است, اما اغلب اوقات, آن ها معمولاً خطرناک نیستند./کودکان بیشتر از بزرگسالان مبتلا می شوند, نوعاً از آسیب غشا بینی با کندن مخاط بینی و یا از دیگر آسیب های خارجی (مانند خوردن توپ فوتبال به صورت) ایجاد می شود. وقتی بزرگسالان دچار خونریزی بینی می شوند, این می تواند نشانه مشکل جدی تر پزشکی باشد.

پ
پ

بهترین روش برای جلوگیری از خونریزی بینی/نحوه جلوگیری از خونریزی بینی و قطع آن

به جلو خم شوید, نه به پشت:

سعی نکنید با تکیه دادن به پشت پیراهن مورد علاقه تان را تمیز نگه دارید. یکی از بزرگ ترین افسانه های کمک های اولیه این است که باید به عقب تکیه دهید. اغلب مردم نسبت به امنیت شخصی خود نگران هستند.

به علاوه, بسیاری متوجه نمی شوند که خونریزی بینی چقدر خطرناک است. مادرتان ممکن است به شما گفته باشد که وقتی خونریزی بینی دارید, سرتان را به عقب خم کنید, اما او انگیزه انحرافی داشت:او نمی خواست پیراهن شما کثیف شود.

به جلو خم شوید. نه به عقب. خون باید به جایی برود و اگر بیمار خم شود یا دراز بکشد, خون به گلو راه پیدا می کند. خون می تواند به نای وارد شود که موجب انسداد راه هوایی شده و یا وارد معده شود.

ممکن است خون به شکم آسیب بزند و باعث شود که بیمار ناگهان استفراغ کند, که احتمال کثیف شدن پیراهن بیشتر می شود.

چطور از خونریزی بینی کودکم جلوگیری کنم؟

برای جلوگیری از خونریزی بینی چه باید کرد؟

بینی را نیشگون بگیرید (به طور صحیح):

اغلب افراد به صورت غریزی بینیشان را فشار می دهند, اما راه درستی برای این کار وجود دارد.

بینی بیمار را درست از زیر پل استخوانی اش بگیرید. فقط سوراخ های بینی را فشار ندهید. انگشتان شما باید بر روی استخوان و نیز بافت نرم قرار گیرند. اگر هنوز خونریزی وجود دارد, فشار خود را تنظیم کنید. زمانی که بینی را نگه می دارید نباید خونریزی دیده شود.

وقتی این کار را درست انجام می دهید, بیمار باید قادر به تنفس از طریق بینی باشد در حالی که جلوی فشار خون را میگیرید.

راه های مقابله و جلوگیری از خونریزی بینی

جلوگیری از خونریزی بینی با روش های طبیعی

با بیمارتان صبور باشید( ممکن است چند لحظه طول بکشد):

رگ های خونی که غشا بینی را تامین می کنند می تواند در مقابل پل استخوانی سفت شود. اینکار باعث توقف یا کاهش جریان خون می شود که به ایجاد لخته و توقف خونریزی کمک می کند. حداقل پنج دقیقه بینیتان را نگه دارید. این نکات را دنبال کنید:

تا حداقل پنج دقیقه اول خونریزی آنرا چک نکنید. اگر می توانید این فشار را بیش از ۵ دقیقه نگه دارید.بعد از ۵ دقیقه (و نه قبل از این), فشار را رها کنید تا ببینید خونریزی متوقف شده است یا خیر.اگر نه, دوباره نیشگون بگیرید, اما این بار آن را برای ۱۰ دقیقه نگه دارید.

به خاطر داشته باشید:

اجازه ندهید خونریزی تا ۱۰ دقیقه ادامه داشته باشد. اگر خونریزی بعد از ۱۰ دقیقه متوقف نشد, در صورت لزوم چند دقیقه دیگر مجدد تکرار کنید.

گذاشتن یخ یا یک پک سرد شیمیایی روی پل بینی می تواند رگ های خونی را منقبض و از خونریزی جلوگیری کند. یخ به خودی خود خونریزی بینی را تثبیت نمی کند.

علاوه بر فشار، از یخ استفاده کنید.بعد از اینکه خونریزی کنترل شد, با دمیدن در بینی, لخته آزاد می شود و خونریزی دوباره شروع می شود

موثرترین روش ها برای جلوگیری از خونریزی بینی

بهترین راهکارها برای جلوگیری از خونریزی بینی

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟ 

  • اگر خونریزی بینی پس از مرحله دوم یا سوم متوقف نشود, وقت آن است که به پزشک مراجعه کنید.
  • اگر خونریزی بینی سریع باشد و فرد خون زیادی (بیش از یک فنجان) از دست بدهد و یا اگر خون از پشت گلویش پایین برود, باید به پزشک مراجعه کند.
  • اگر در هر زمانی بیمار دچار سرگیجه, سبک سری و یا ضعف شود, به پزشک زنگ بزنید.
  • اگر خونریزی بینی کنترل نشود، می تواند منجر به شوک شود. بیشتر آن ها جدی نیستند و با گام های خود مراقبتی متوقف می شوند.

در صورت لزوم به دنبال مراقبت های پزشکی اورژانس باشید:

_مراقب جراحت باشید، مانند یک تصادف

_از دست دادن مقدار زیاد خون

_تداخل با تفس

_حتی با کمپرس ها به مدت بیش از ۳۰ دقیقه ادامه پیدا کرن خونریزی

_خونریزی بینی در کودکان زیر ۲ سال

جلوگیری از خونریزی بینی و نکات آن

چگونه از خونریزی بینی جلوگیری کنیم؟

چندین راه برای جلوگیری از خونریزی بینی وجود دارد ؛ توصیه هایی برای کمک به پیش گیری از خونریزی بینی، عبارتند از:

فضای داخل بینی را مرطوب نگه دارید.

به خصوص در ماه های سرد زمانی که هوا خشک می شود، پوشش نازکی از ژله و پماد آنتی بیوتیک (وازلین) یا پماد آنتی بیوتیک (باسیتراسین، نئوسپورین) با پنبه و سه بار در روزبزنید.

اسپری آب نمک نیز به مرطوب کردن غشا مجاری بینی کمک می کند.

ناخن های کودکتان را کوتاه نگه دارید تا اگر دست به بینی خود زدند منجر به خونریزی بینی نشود. کوتاه نگه داشتن ناخن ها به جلوگیری از تمیز کردن بینی کمک می کند.

استفاده از بخور:مرطوب کننده اثرات هوای خشک را خنثی خواهد کرد. از بخور در خانه برای مرطوب نگه داشتن هوا استفاده کنید.

از تمیز کردن بینی با اجسام و دستمال خشک پرهیز کنید.

مصرف آسپرین را محدود کنید، که می تواند خون شما را رقیق کند و به خونریری بینی کمک کند البته ابتدا این موضوع را به پزشک خود توضیح دهید.

از آنتی هیستامین ها و ضد انعقاد ها در حد اعتدال استفاده کنید چرا که اینها می توانند بینی را خشک کنند. 

از اسپری آب نمک و یا ژل برای مرطوب نگه داشتن مجاری بینی استفاده کنید/نمناک

دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.