شنبه, ۱۲ آذر , ۱۴۰۱ Saturday, 3 December , 2022 ساعت تعداد کل نوشته ها : 17207 تعداد نوشته های امروز : 18×

آخرین خبرها

دلیل حذف ایران از جام جهانی چیست؟ گل روزبه چشمی در میان گل‌های باور نکردی جام جهانی تجربه استرس روزانه با افزایش سن کاهش می یابد همه مربیانی که بعد از حذف از جام‌جهانی استعفا دادند/ کی‌روش هم هست! محدوده میدان آزادی تا میدان فردوسی قابلیت اجرای “پیاده‌راه” دارد/ این پروژه به نفع صنوف است ابراز علاقه مدافع کروات‌ به رئال کرمانشاه، مربی سازنده ندارد! توقف صادرات دام زنده از کرمانشاه مجتمع‌های “بین‌راهی” کرمانشاه، با ابتدایی‌ترین امکانات! بیشتر فضاهای شهر کرمانشاه “مناسب‌سازی” نشده/ فقط از پارک “شاهد” استفاده می‌کنیم! شقیری دستاورد مسی و رونالدو را تکرار کرد آشنایی با زیرگروه های آنفلوانزا شهردار فعال کرمانشاه پیگیری مستمری برای اجرای پروژه قطارشهری داشته است/ ریل گذاری قطار شهری کرمانشاه از هفته آینده آغاز می‌شود/ پیشرفت ۱۸۰۰ متری تونل قطار‌شهری کرمانشاه “مه غلیظ” در محورهای کرمانشاه یاکین: پرتغال از قرعه ما خوشحال نیست دویس بهترین بازیکن دیدار کامرون و برزیل شد رکوردشکنی دنی آلوس ۳۹ ساله در ترکیب برزیل رونالدو: به بازیکن کره گفتم ساکت شو هوانگ بهترین بازیکن دیدار کره‌جنوبی – پرتغال شد رکوردشکنی بنتو، سومین صعود کره به دور حذفی و یک رکورد منفی برای پرتغال

بلایی بدتر از “اُمیکرون” پاییز از راه می‌رسد!
28 شهریور 1401 - 13:31
شناسه : 280593
1
یک متخصص بیماریهای عفونی؛ طلوع‌‌کرمانشاه :

کرمانشاه-پایگاه خبری طلوع-“آنفلوآنزا” شاید اسم چندان ترسناکی نباشد، اما اگر شدت این بیماری را با امیکرون مقایسه کنیم متوجه می شویم که باید از این ویروس بیش از امیکرون واهمه داشته و گروه های در معرض خطر باید در برابر این ویروس نام آشنا احساس خطر و مراقبت بیشتری داشته باشند/ویروس آنفلوآنزا معمولا اواخر مهر ماه از راه می رسد و تا نیمه های بهمن جولان می‌دهد و طی این مدت نیاز است که افراد حتما رعایت پروتکل های بهداشتی را بیش از هر زمان دیگر رعایت کرده و گروه های در معرض خطر هم از واکسن آنفلوآنزا استفاده کنند/دکتر علیرضا جانبخش متخصص بیماریهای عفونی، در تشریح ویژگی های ویروس آنفلوآنزا و تفاوت آن با کرونا، گفت: ژنوم یا هسته ویروس آنفلوآنزا هشت قسمتی است که هرچند وقت یکبار قسمت های مختلف آن تغییر می‌کند تا در نهایت بعد از چند سال ویروس تغییر ماهیت داده و به ویروس جدیدی تبدیل شود/ بر خلاف کرونا علائم بیماری در آنفلوآنزا یکسان است و بطور معمول این علائم با تب ناگهانی، لرز شدید و درد عضلانی شروع می شود و علائمی مانند سردرد، گلودرد و حالت تهوع را با خود به دنبال دارد/آنفلوآنزا می تواند در کنار ایجاد  این علائم منجر به عفونت دستگاه تنفسی تحتانی شده و به شکل سرفه های خلط آور خود را نشان دهد/آنفلوآنزا حتی می تواند منجر به ذات الریه شده که تفاوت این موضوع با کرونا در این است که عفونت آنفلوآنزا قاعده ریه را درگیر کرده، اما امیکرون بیشتر حاشیه های ریه را درگیر می کند/ ویروس آنفلوآنزا همچنین می‌تواند درگیری کلیوی و کبدی ایجاد کند که در امیکرون این موضوع وجود ندارد/جانبخش با بیان اینکه آنفلوآنزا برخلاف امیکرون در تمام افراد عمدتا علائم یکسان دارد، گفت:در همین راستا در صورت ابتلای افراد علائم بیماری شدید و چشمگیر خواهد بود و افراد علائمی مانند تب، لرز، بدن درد، کسالت و … خواهند داشت/تشخیص تفاوت کرونا با آنفلوآنزا بسیار دشوار است، اما آنچه مسلم است اینکه آنفلوآنزا می تواند شدیدتر از امیکرون و خطرناک‌تر از آن بویژه درافراد در معرض خطر ظاهر شود/بر اساس مشاهدات موجود، امیکرون عمدتا بصورت خفیف در اکثر افرادی که بیماری خاصی نداشته و یا جزو گروه های پرخطر نیستند ظاهر می شود و بطور معمول ریه را درگیر نمی کند.

پ
پ
“آنفلوآنزا” شاید اسم چندان ترسناکی نباشد، اما اگر شدت این بیماری را با امیکرون مقایسه کنیم متوجه می شویم که باید از این ویروس بیش از امیکرون واهمه داشته و گروه های در معرض خطر باید در برابر این ویروس نام آشنا احساس خطر و مراقبت بیشتری داشته باشند.
 

این دو سال به کرونا عادت کرده‌ایم و حالا هم که “امیکرون” قدری ضعیف‌تر از سویه‌های قبلی شده، کنار آمدن با این بلای جهانی به نسبت راحت‌تر شده، اما حالا و با آمدن پاییز بلایی بدتر از امیکرون در راه است. بلایی که مشابه کروناست، اما شدت و کشندگی آن بویژه برای گروه های در معرض خطر بیشتر از سویه امیکرون است.

ویروس آنفلوآنزا معمولا اواخر مهر ماه از راه می رسد و تا نیمه های بهمن جولان می‌دهد و طی این مدت نیاز است که افراد حتما رعایت پروتکل های بهداشتی را بیش از هر زمان دیگر رعایت کرده و گروه های در معرض خطر هم از واکسن آنفلوآنزا استفاده کنند.

دکتر علیرضا جانبخش متخصص بیماریهای عفونی، در تشریح ویژگی های ویروس آنفلوآنزا و تفاوت آن با کرونا، گفت: ژنوم یا هسته ویروس آنفلوآنزا هشت قسمتی است که هرچند وقت یکبار قسمت های مختلف آن تغییر می‌کند تا در نهایت بعد از چند سال ویروس تغییر ماهیت داده و به ویروس جدیدی تبدیل شود.

وی افزود: بر خلاف کرونا علائم بیماری در آنفلوآنزا یکسان است و بطور معمول این علائم با تب ناگهانی، لرز شدید و درد عضلانی شروع می شود و علائمی مانند سردرد، گلودرد و حالت تهوع را با خود به دنبال دارد.

جانبخش گفت: آنفلوآنزا می تواند در کنار ایجاد  این علائم منجر به عفونت دستگاه تنفسی تحتانی شده و به شکل سرفه های خلط آور خود را نشان دهد.

وی افزود: آنفلوآنزا حتی می تواند منجر به ذات الریه شده که تفاوت این موضوع با کرونا در این است که عفونت آنفلوآنزا قاعده ریه را درگیر کرده، اما امیکرون بیشتر حاشیه های ریه را درگیر می کند.

این متخصص عفونی با اشاره به خطرات دیگر آنفلوآنزا گفت: ویروس آنفلوآنزا همچنین می‌تواند درگیری کلیوی و کبدی ایجاد کند که در امیکرون این موضوع وجود ندارد.

جانبخش با بیان اینکه آنفلوآنزا برخلاف امیکرون در تمام افراد عمدتا علائم یکسان دارد، گفت: در همین راستا در صورت ابتلای افراد علائم بیماری شدید و چشمگیر خواهد بود و افراد علائمی مانند تب، لرز، بدن درد، کسالت و … خواهند داشت.

وی افزود: تشخیص تفاوت کرونا با آنفلوآنزا بسیار دشوار است، اما آنچه مسلم است اینکه آنفلوآنزا می تواند شدیدتر از امیکرون و خطرناک‌تر از آن بویژه درافراد در معرض خطر ظاهر شود.

وی تصریح کرد: بر اساس مشاهدات موجود، امیکرون عمدتا بصورت خفیف در اکثر افرادی که بیماری خاصی نداشته و یا جزو گروه های پرخطر نیستند ظاهر می شود و بطور معمول ریه را درگیر نمی کند.

جانبخش کودکان، سالمندان، افراد مبتلا به بیماریهای زمینه ای و زنان باردار را از جمله گروه های در معرض خطر آنفلوآنزا و امیکرون عنوان کرد.

وی تنها راه پیشگیری موثر از ابتلا به آنفلوآنزا را نیز همانند کرونا استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی عنوان کرد.

جانبخش گفت: همچنین واکسن آنفلوآنزا هم برای گروه های در معرض خطر می تواند راهکار موثری در پیشگیری از ابتلا به این بیماری باشد/ایسنا

دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.