شنبه, ۵ فروردین , ۱۴۰۲ Saturday, 25 March , 2023 ساعت تعداد کل نوشته ها : 18729 تعداد نوشته های امروز : 0×

آخرین خبرها

۲۰ بازیکن برتر مسلمان فوتبال جهان شروع هیجان دیدارهای ملی بعد از جام جهانی/ بازگشت ایتالیا و تداوم‌ حضور رونالدو بوفون: باهوش‌تر از توخل را در فوتبال ندیدم مدیرعامل گروه بهمن آمادگی خود را در مهار تورم و رشد تولید اعلام کرد المیدان: مسی با الهلال سه ساله بست دو غایب ایتالیا برای بازی حساس مقابل انگلیس تمدید مهلت ثبت نام در طرح یکپارچه عرضه خودرو + جزییات سقوط تاریخی رافائل نادال پس از ۱۸ سال! خبر خوش فرزین درباره وضعیت بازار ارز در سال ۱۴۰۲ قبل از سفر نوروزی کدام موارد مربوط به خودرو را باید بررسی کنیم؟ ۳ نسل بحران‌ های ارزی؛ چگونه انتظارات می ‌تواند بازار ارز را بهم بریزد؟! طلای جهانی سقوط کرد عکس روی دلار متعلق به کیست؟ + جزییات جالب قهرمانی نابغه ۲۰ ساله تنیس جهان در ایندین ولز/ آلکاراس صدرنشین رنکینگ شد فوری / قیمت جدید خودروهای چانگان وارداتی اعلام شد قیمت یورو امروز ۲۸ اسفند ماه ۱۴۰۱ تکمیل انتخاب خودرو برای ۶۴۳ هزار متقاضی در سامانه یکپارچه اعلام زمان ثبت‌نام و برگزاری آزمون زبان وزارت علوم در سال ۱۴۰۲ قیمت دلار ۲۸ اسفند ماه / وضعیت بازار ارز در آخرین روز سال چطور است؟ این هفته هوا سرد می‌شود

علائم اصلی سکته مغزی چیست؟/ تاثیر میگرن در این بیماری
02 بهمن 1401 - 9:48
شناسه : 284669
1
 یک متخصص مغز و اعصاب؛ طلوع‌‌کرمانشاه : دکترفرهاد ایرانمنش درباره سکته مغزی اظهار کرد: بروز سکته ها مترادف با سن شده و هر چه سن بالا می رود سکته بیشتر می شود/وی با بیان اینکه تنگی عروق موجب سکته می شود، افزود: مصرف چربی، فشارخون بالا، تغذیه بد، سوءمصرف مواد، الکل و سیگار کشیدن موجب می شود روند تنگی عروق و آسیب زیاد شود و گاهی زودتر از سن معمول، سکته رخ بدهد مثلا یک چهارم افرادی که دچار سکته می شوند، سنشان زیر ۴۰ و ۶۵ سال است/ایرانمنش با اشاره به اینکه کم تحرکی، چاقی و تغذیه بد در بروز سکته تاثیر دارد، تصریح کرد: گاهی کانون سکته، لخته از جای دیگر است و به اصطلاح آمبولی. که این لخته به سمت مغز مهاجرت می کند و موجب سکته می شود/مصرف خودسرانه آسپرین موجب خونریزی مغزی و سکته می شود و کسی که سوءمصرف مواد دارد و داروهای ضدلخته مصرف می کند و کنترل خوبی ندارد، مستعد سکته است ضمن اینکه همه انواع مواد مخدر بدون استثناء موجب لخته خون می شوند/وی در ادامه با اشاره به اینکه مصرف قرص های ضدبارداری باید با مشورت متخصص زنان آغاز شود چراکه این داروها می تواند استعداد ابتلا به سکته مغزی را افزایش دهد، گفت: کسی که میگرن دارد، چاق است و مصرف طولانی مدت قرص ها را داشته و سنش بالا  رفته، باید احتیاط کند زیرا در برخی سنین بالا ممنوعیت مصرف قرص های ضدبارداری را داریم/شانس سکته مغزی در مبتلایان به میگرن یک درصد است و کسانی که میگرن زمان‌دار و مرتب دارند باید به پزشک مراجعه کنند. بحث تحمل درد نیست، این افراد ممکن است دچار عوارض مثلا سکته مغزی بشوند/انحراف صورت، اختلال تکلم و اینکه بخشی از بدن حرکت را از دست بدهد، سه علامت اصلی سکته مغزی است؛ ممکن است تاری دید، سرگیجه و احساس مورمور باشد اما سه علائم اصلی همان است/اگر فردی احساس کرد زبانش سنگین شده، فرض اول بر سکته مغزی است و باید فورا به مراکز درمامی مراجعه کنند؛ گاهی سردردهای شدید و ناگهانی ممکن است تظاهری از سکته مغزی باشد/ایرانمنش درباره زمان طلائی در درمان سکته های مغزی، بیان کرد: کسانی که در خواب سکته می کنند، متاسفانه فرصت زمانی مهم برای درمان را مقداری از دست می دهند؛ اگر علائم را دیدیم فورا به بیمارستان مراجعه کنیم زیرا خدمات خوبی وجود دارد و سه تا چهار و نیم ساعت از زمان سکته، فرصت است تا با درمان طبی به فرد کمک شود و اگر از این زمان بگذرد درمان خیلی سخت و با عوارض روبرو است.
منبع : ایسنا
پ
پ

 یک متخصص مغز و اعصاب گفت: انحراف صورت، اختلال تکلم و اینکه بخشی از بدن حرکت را از دست بدهد، سه علامت اصلی سکته مغزی است؛ ممکن است تاری دید، سرگیجه و احساس مورمور باشد اما سه علائم اصلی همان است.

دکترفرهاد ایرانمنش درباره سکته مغزی اظهار کرد: بروز سکته ها مترادف با سن شده و هر چه سن بالا می رود سکته بیشتر می شود.

وی با بیان اینکه تنگی عروق موجب سکته می شود، افزود: مصرف چربی، فشارخون بالا، تغذیه بد، سوءمصرف مواد، الکل و سیگار کشیدن موجب می شود روند تنگی عروق و آسیب زیاد شود و گاهی زودتر از سن معمول، سکته رخ بدهد مثلا یک چهارم افرادی که دچار سکته می شوند، سنشان زیر ۴۰ و ۶۵ سال است.

ایرانمنش با اشاره به اینکه کم تحرکی، چاقی و تغذیه بد در بروز سکته تاثیر دارد، تصریح کرد: گاهی کانون سکته، لخته از جای دیگر است و به اصطلاح آمبولی. که این لخته به سمت مغز مهاجرت می کند و موجب سکته می شود.

این فلوشیپ سکته مغزی بیان کرد: مصرف خودسرانه آسپرین موجب خونریزی مغزی و سکته می شود و کسی که سوءمصرف مواد دارد و داروهای ضدلخته مصرف می کند و کنترل خوبی ندارد، مستعد سکته است ضمن اینکه همه انواع مواد مخدر بدون استثناء موجب لخته خون می شوند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه مصرف قرص های ضدبارداری باید با مشورت متخصص زنان آغاز شود چراکه این داروها می تواند استعداد ابتلا به سکته مغزی را افزایش دهد، گفت: کسی که میگرن دارد، چاق است و مصرف طولانی مدت قرص ها را داشته و سنش بالا  رفته، باید احتیاط کند زیرا در برخی سنین بالا ممنوعیت مصرف قرص های ضدبارداری را داریم.

ایرانمنش درباره تاثیر میگرن بر سکته مغزی اظهار کرد: شانس سکته مغزی در مبتلایان به میگرن یک درصد است و کسانی که میگرن زمان‌دار و مرتب دارند باید به پزشک مراجعه کنند. بحث تحمل درد نیست، این افراد ممکن است دچار عوارض مثلا سکته مغزی بشوند.

این فلوشیپ سکته مغزی در ادامه گفت: انحراف صورت، اختلال تکلم و اینکه بخشی از بدن حرکت را از دست بدهد، سه علامت اصلی سکته مغزی است؛ ممکن است تاری دید، سرگیجه و احساس مورمور باشد اما سه علائم اصلی همان است.

وی افزود: اگر فردی احساس کرد زبانش سنگین شده، فرض اول بر سکته مغزی است و باید فورا به مراکز درمامی مراجعه کنند؛ گاهی سردردهای شدید و ناگهانی ممکن است تظاهری از سکته مغزی باشد.

ایرانمنش درباره زمان طلائی در درمان سکته های مغزی، بیان کرد: کسانی که در خواب سکته می کنند، متاسفانه فرصت زمانی مهم برای درمان را مقداری از دست می دهند؛ اگر علائم را دیدیم فورا به بیمارستان مراجعه کنیم زیرا خدمات خوبی وجود دارد و سه تا چهار و نیم ساعت از زمان سکته، فرصت است تا با درمان طبی به فرد کمک شود و اگر از این زمان بگذرد درمان خیلی سخت و با عوارض روبرو است.

*این متخصص مغز و اعصاب اظهار کرد: کسی که در خواب مشکل پیدا کرده، باید به اولین مرکز درمانی ارجاع شود و در کرمان مهم ترین مرکز برای سکته مغزی، بیمارستان شفا است و نباید اصرار کرد بیمار را به بیمارستان دیگر ببریم.

وی با اشاره به کد ۷۲۴ گفت: یعنی در ۷ روز هفته، ۲۴ ساعت مراکزی داریم که به سکته مغزی اختصاص دارد و نباید در زمان مشکل، مراجعه را برای ساعت دیگر بگذاریم و مرکز ۷۲۴ صرفا برای کمک به بیمار دچار سکته مغزی برای فاز درمان طلائی است که اکنون صرفا مرکز ۷۲۴ بیمارستان شفا در کرمان است و به زودی بیمارستان پیامبر اعظم(صلی الله علیه و آله) و مراکز دیگر نیز مجهز می شوند.

ایرانمنش بیان کرد: درمان سکته مغزی پرهزینه است و دولت تعهد کرده که بپردازد لذا باید فرد را در زمان طلائی به مرکز درمانی برسانیم.

وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه استرس به شکل حاد و خبر ناگهانی می تواند موجب سکته مغزی بشود اما آمارش کم است، گفت: چیزی که از آن غافل هستیم، استرس مزمن است، همچنین تغذیه و روابط اجتماعی تاثیرگذار است و آهسته آهسته سیر تنگی عروق را موجب و باعث سکته مغزی و قلبی می شود.

این فلوشیپ سکته مغزی درباره پیشگیری از سکته گفت: رژیم غذایی سالم، کنترل عوامل خطر مثل دیابت و … شانس بروز سکته را خیلی کم می کند و یا حداقل آن را به تاخیر می اندازد و باید سلامندی سالمی داشته باشیم.

وی با بیان اینکه سونوگرافی های عروق می تواند به کسانی که شانس ابتلاء به سکته را دارند کمک کند، افزود: سن سکته مغزی در ایران مقداری پائین آمده که دلایل مختلف و نیاز به بررسی دارد و سبک زندگی باید اصلاح شود که به کاهش آمار کمک می کند و این موارد درمورد سکته قلبی هم صدق می کند.

دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.