سه شنبه, ۹ خرداد , ۱۴۰۲ Tuesday, 30 May , 2023 ساعت تعداد کل نوشته ها : 19115 تعداد نوشته های امروز : 7×

آخرین خبرها

سیب و شاه‌ توت شما را قدرتمند می‌کنند گام مستندی برای اجرای پالایشگاه “آناهیتا” برداشته‌ایم اولین مدال تاریخی سپک‌تاکرا دختران کرمانشاهی در قلب خلیج فارس دشت شد مشترکان همراهی کنند، تابستان را بدون خاموشی پشت سر می‌گذاریم پارک‌های کرمانشاه غیراستانداردند ۹۱ مرغداری کرمانشاه به علت عرضه خارج از شبکه مرغ به تعزیرات معرفی شدند ۱۰۰مکان مخروبه در محله کم برخوردار آقاجان کرمانشاه تخریب شد ۵ راهکار برای مدیریت استرس در زمان امتحانات چگونه به حفظ سلامت دستگاه گوارش کمک کنیم؟به قاعده غذا بخورید شناسایی ۲۵۵ نقطه بحرانی حریق در منابع طبیعی کرمانشاه دهن کجی نمایندگان مجلس و وزارت جهاد کشاورزی به کرمانشاه/ یک همایش ملی سوت و کور ۲ مصدوم و ۲ فوتی در حادثه واژگونی خودرو صحنه  آغاز اردوی تیم ملی تپانچه بادی در کرمانشاه تاکید بر گسترش روابط تجاری و گردشگری کرمانشاه و حلبچه علائم اگزمای پوستی چیست؟ پر شدگی ۶۶ درصدی سدهای استان کرمانشاه خطر وقوع چادرنشینی در بیخ گوش شهر کرمانشاه! ۶۰۰ نفر در کرمانشاه پیگیر شناسایی کودکان “بازمانده از تحصیل” شده‌اند کرمانشاه صاحب پردیس سینمایی می‌شود اعلام شرایط دریافت هدیه ازدواج بیمه تأمین اجتماعی

بیکاران مغموم لب‌آب
05 اردیبهشت 1398 - 12:40
شناسه : 53038
0
طلوع گزارش می دهد؛ طلوع‌‌کرمانشاه :

هوای بلوار تاق‌بستان سرد وبارانی است. نم نم باران خیابان هارا خیس کرده است. در گوشه‌ای از خیابان مردی لبه جدول نشسته، سرش را میان دستانش گرفته است. چشمش را به کیسه برنج هندی خالی که وسایل کارش را در آن گذاشته، دوخته است.
به فاصله ۱۰ قدم آن طرف تر چند نفر دیگرنشسته‌اند، با تکیه بر بیل و کلنگ‌شان به فکرفردای زندگانیشان هستند. پدران بیکار کرمانشاهی غمگین اند. گلایه دارند از نداشتن منبع درآمدی برای گذران زندگی یا مداوای فرزندان بیمارشان./پیرمرد نگاه خسته وغمگینش را به من می‌دوزد، ناچارم نگاهم را بدزدم! دست‌های پینه بسته‌اش را به من نشان می‌دهد با دیدن دست‌هایش دلم می‌لرزد./پیرمرد زیر لب می‌گوید که چقدر در برابر خانواده‌اش غمگین وشرمسار است. از اینکه نتوانسته با درآمدی مناسب معیشتی خانواده را تامین کند. آمارها هم از شدت بیکاری کرمانشاهی‌ها خبر می‌دهند./به گفته حبیب‌اله وفایی رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کرمانشاه، قرار است سال ۱۳۹۸، اتفاقات خوبی در زمینه کاهش نرخ بیکاری و افزایش اشتغالزایی در کرمانشاه رخ دهد./با توجه به اوضاع معیشتی و اقتصادی مردم کرمانشاه، توجه به نرخ بیکاری استان، انتظار می‌رود مجموعه مدیران و مسئولان ارشد استان در برطرف کردن معضل بزرگ بیکاری به سوی این مهم، همسو و هماهنگ گام بردارند.

پ
پ

هوای بلوار تاق‌بستان سرد وبارانی است. نم نم باران خیابان هارا خیس کرده است. در گوشه‌ای از خیابان مردی لبه جدول نشسته، سرش را میان دستانش گرفته است. چشمش را به کیسه برنج هندی خالی که وسایل کارش را در آن گذاشته، دوخته است.
به فاصله ۱۰ قدم آن طرف تر چند نفر دیگرنشسته‌اند، با تکیه بر بیل و کلنگ‌شان به فکرفردای زندگانیشان هستند. پدران بیکار کرمانشاهی غمگین اند. گلایه دارند از نداشتن منبع درآمدی برای گذران زندگی یا مداوای فرزندان بیمارشان.


پیرمرد نگاه خسته وغمگینش را به من می‌دوزد، ناچارم نگاهم را بدزدم! دست‌های پینه بسته‌اش را به من نشان می‌دهد با دیدن دست‌هایش دلم می‌لرزد.
پیرمرد زیر لب می‌گوید که چقدر در برابر خانواده‌اش غمگین وشرمسار است. از اینکه نتوانسته با درآمدی مناسب معیشتی خانواده را تامین کند. آمارها هم از شدت بیکاری کرمانشاهی‌ها خبر می‌دهند. نرخ بیکاری استان کرمانشاه در پایان سال ۹۷ با ۷/۱۸ درصد کرمانشاه را در صدر جدول بیکاری کشور قرار داده است. این نرخ ۷/۶ درصد از میانگین کشوری بیشتر است.

علی‌احمد یکی از کارگران حاضر در خیابان می گوید: ایزوگام کار هستم چندسالی ست که بیمه به حساب می ریزم به من می‌گویند تو ایزوگام کار نیستی بدون هیچ تحقیق و آزمایشی حرف مرا گوش نمی دهند.
با لحنی غمگین می‌گوید: روزی ۵۰ هزارتومن درآمد دارم که همیشگی هم نیست و نیاز من و خانواده‌ام را تامین نمی کند. به سختی امرار معاش می کنیم. گاهی تا چند ماه نمی توانم یک کیلو گوشت برای خانوادهام تهیه کنم.
کارگران با دیدن من و با خبردار شدن از اینکه این گفتگو برای انتشار در رسانه است برای درد دل به سویم هجوم می‌آورند. یکی از آن‌ها می گوید: قبل از این ماهیانه ۱۰۵ هزار تومان بیمه به حساب می ریختم که این مبلغ به ۱۵۰هزار تومان افزایش پیدا کرده است، از کجا بیاورم وقتی درآمدی ندارم؟
یکی دیگر از کارگران حاضر درجمع اضافه می کند: با یارانه۴۵ هزار تومانی چطور می توانیم تغذیه خانواده را تامین کنیم؟

گاه یک روز کار می کنیم۱۰روز بی کاریم. عده دیگری آنجا را از ترس مصاحبه ترک می‌کنند. انتظار و دغدغه این قشر زحمتکش توجه مسئولین به وضعیت معیشتی آنهاست. جوانی که بیشتر از ۲۵ سال سن نداشت، گفت؛ ۳ ماه است ازدواج کرده ام. برای پرداخت اجاره خانه مجبور شدم از بی پولی حلقه ازدواج همسرم را بفروشم. نمی دانم اگر این وضع ادامه پیدا کند برای گذران زندگی باید به سوی چه کسی دست دراز کنم؟
به گفته حبیب‌اله وفایی رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کرمانشاه، قرار است سال ۱۳۹۸، اتفاقات خوبی در زمینه کاهش نرخ بیکاری و افزایش اشتغالزایی در کرمانشاه رخ دهد.
با توجه به اوضاع معیشتی و اقتصادی مردم کرمانشاه، توجه به نرخ بیکاری استان، انتظار می‌رود مجموعه مدیران و مسئولان ارشد استان در برطرف کردن معضل بزرگ بیکاری به سوی این مهم، همسو و هماهنگ گام بردارند.
نگین ونگار عزتی/خبرنگاران طلوع کرمانشاه

عکاس: نگار عزتی

دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.