دوشنبه, ۱۴ آذر , ۱۴۰۱ Monday, 5 December , 2022 ساعت تعداد کل نوشته ها : 17250 تعداد نوشته های امروز : 15×

آخرین خبرها

عملیات نجات جام‌ جهانی با جعبه کفش! بعد از انصراف هند؛ عربستان تنها کاندیدای میزبانی جام ملت‌های آسیا شد وقتی که مردم میش پیر و بز را به پروتئین سفید ترجیح می‌دهند/ فرهنگ عشایری کرمانشاه آمیخته با گوشت قرمز بازگشت رحیم استرلینگ به انگلیس به دلایلی شخصی تعیین تکلیف “تله‌کابین” تاق‌بستان به کجا رسید؟  ۷۰ درصد از تعهدات استان در ایجاد شغل برای سال ۱۴۰۱ محقق شده است ۱۰۰۰ سقط غیرقانونی تنها در ۶ ماه! کورتوا: می‌خواهم در جام جهانی ۲۰۲۶ هم باشم ۲ خانه تاریخی کرمانشاه مرکز پذیرایی اقامتی می‌شوند   هرسین در انتظارِ واحد فرآوری پیاز/ پیاز هرسین بازار جهانی دارد آنتی‌بیوتیک‌ها از طریق مصرف گوشت آلوده به انسان منتقل می‌شود؟ هری کین: دیدار با فرانسه یک مبارزه است کین، بهترین بازیکن انگلیس – سنگال شد لواندوفسکی: می‌توانم در جام جهانی بعدی باشم وقتی امانوئل مکرون، پیشگو می‌شود! ترکیب تیم ملی سنگال برابر انگلیس حمله هواداران مکزیکی به تاتا مارتینو در فرودگاه جام‌جهانی قطر، فرصتی برای آشنایی خارجی‌ها با اسلام دالیچ: بازیکنان ژاپن مثل سامورایی‌ها می‌جنگند کارنامه ۹ ماهه خودروسازان/ تعهدات معوق چقدر کم شد؟

جوانرودی ها به کیسه‌های پلاستیکی “نه”می‌گوید/ پیش به سوی اولین شهر بدون کیسه‌های پلاستیکی در کشور
21 مهر 1396 - 11:54
شناسه : 1075
1
طلوع‌‌کرمانشاه :

به گزارش طلوع کرمانشاه : فعالان محیط زیست در شهرستان جوانرود با فعالیتهای خود قصد دارند این شهر را به عنوان اولین شهر بدون کیسه های پلاستیکی به کشور معرفی کنند.

پ
پ

 

به گزارش خبرنگار طلوع کرمانشاه : اعضای کمپین نه به کیسه های پلاستکی در شهرستان جوانرود بعد از برپایی همایش “نه به کیسه‌های پلاستیکی” در تاریخ ۱۵ مهر ماه ۱۳۹۶ در راستای معرفی شهر جوانرود به عنوان اولین شهر کشور که حداقل استفاده از کیسه‌های پلاستیکی را دارد قصد دارند با گسترش فرهنگ محیط زیستی و همسو کردن شهروندان این شهر گامهای بلندی را برای توسعه فعالیتهای محیط زیستی بردارند.

سردار صدیقی مسئول برگزاری کمپین “نه به کیسه‌های پلاستیکی” در جوانرود با اشاره به شروع این کمپین از اوایل مهرماه سال جاری در شهر جوانرود به خبرنگار طلوع کرمانشاه گفت: مرکز بهداشت استان طرحی داشت که برمبنای آن استفاده از کیسه‌های پلاستیکی در نانوایی‌ها ممنوع شود.

وی افزود: ما تلاش کردیم این طرح در تمام فروشگاه‌ها انجام شود و علاوه بر نانوایی‌ها سایر صنوف هم استفاده از کیسه‌های پلاستیکی را کنار بگذارند.

صدیقی تصریح کرد: حتی تلاش ما بر این است که خانم‌ها هم هنگام خرید کیسه های پلاستیکی را کنار گذاشته و از کیسه‌های پارچه‌ای استفاده کنند.

وی افزود: در همین راستا جلساتی برگزار کرده و به تشریح مضرات کیسه‌های پلاستیکی برای مردم پرداختیم که خوشبختانه با استقبال بسیار خوب مردم همراه شد و از هم اکنون می‌توانیم بگوییم جوانرود اولین شهر کشور است که استفاده حداقلی از کیسه‌های پلاستیکی در آن می‌شود.

صدیقی با بیان اینکه کیسه‌های پارچه‌ای دوستدار طبیعت تهیه شده، گفت: این کیسه‌ های پارچه‌ای در حال مدل دهی برای استفاده خانم‌ها جهت خریدهای روزانه هستند.

 

وی در ادامه به مضرات کیسه‌های پلاستیکی اشاره کرد و افزود: کیسه‌های پلاستیکی ۳۰۰ سال و بعضا هزار سال در طبیعت باقی مانده و تجزیه نمی‌شوند.

 

صدیقی خاطرنشان کرد: این میزان ماندگاری در حالی است که تنها در تهران روزانه هزار تن زباله پلاستیکی تولید می‌شود که آسیب جدی به طبیعت وارد می‌کند.

 

وی افزود: اگر هر یک از ما بتواند هفته‌ای یک کیسه پلاستیکی کمتر استفاده کند سالانه ۷۱۶ میلیون کیسه پلاستیکی در کشور از مجموع زباله‌های پلاستیکی کم می‌شود.

 

صدیقی با بیان اینکه برخی کیسه‌های پلاستیکی توسط دام مورد استفاده قرار می‌گیرد، گفت: این امر موجب آلوده شدن گوشت و شیر دام‌ها شده و سلامت انسان را تهدید می‌کند.

 

صدیقی خاطرنشان کرد: در همین راستا ضرورت دارد که به کیسه‌های پلاستیکی نه گفته شود و اولین همایش “نه به کیسه‌های پلاستیکی” با استقبال شهروندان نیز در روز ۱۵ مهر ماه در جوانرود برگزار شد.

 

وی افزود: تلاش داریم این همایش را در سالهای آتی بصورت استانی، ملی و حتی بین المللی برگزار کرده و سمت و سوی علمی به آن بدهیم.

 

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان جوانرود نیز با استقبال از این طرح به مضرات کیسه های پلاستیکی پرداخت و گفت : با عنایت به تبعات بهداشتی و زیست محیطی استفاده از کیسه های پلاستیکی که علاوه بر داشتن ترکیبات مضره برای سلامتی تا سالهای زیادی بدون تغییر در طبیعت باقی می مانند و موجبات آلودگی آب و خاک را فراهم می آورندلازم است که در این راستا تمهیداتی اندیشیده شود. از جمله اینکه شهروندان را مجاب به عدم استفاده از کیسه پلاستیکی و استفاده از کیسه های پارچه ای نمود که طرح نه به کیسه های پلاستیکی می تواند بهترین راهکار برای این موضوع باشد.

 

عطا الله قادری افزود : اداره حفاظت محیط زیست شهرستان جوانرود طی چند سال گذشته اقدام به تهیه و توزیع کیسه های پارچه ای در مناسبتهای مختلف و در بین اقشار مختلف جامعه نموده و صحبتهایی با تعدادی از فروشگاههای سطح شهر در خصوص تخفیف به مشتریانی که از کیسه های پارچه ای استفاده می کنند انجام داده شده است.

 

وی افزود : همچنین در نظر است با همکاری اتحادیه های اصناف جوانرود و یکی از سمنهای حوزه سلامت کیسه هایی تهیه و در سطح شهر توزیع شود.

 

قادری ضمن ابراز امیدواری برای موفقیت این طرح گفت : امید است شهروندان عزیز ضمن مشارکت در این طرح گامهایی در راستای کاهش مصرف ظروف و سفره های یکبار مصرف بردارند.

 

دکتر برهان ولدبیگی ضمن حمایت از این “اقدام زیست محیطی” گفت : اخیرا دوستان فعال زیست محیطی شهرستان جوانرود ، دست اندرکار اجرای یک اقدام زیست محیطی بجا و لازمی هستند که جا دارد به همه آنها خسته نباشید گفت.

 

وی افزود : این اقدام (موسوم به “نه به کیسه های پلاستیکی”) متعاقب اجرای پروژه دیگری انجام می شود که تابستان گذشته در شهر جوانرود با موفقیت انجام شد.

این فعال محیط زیستی ادامه داد و گفت : دوستان فعال زیست محیطی منطقه لازم است تا در فرایند “ارتقای سواد زیست محیطی شهروندان” یا به عبارت دیگر “ترویج فرهنگ زیست محیطی” ، در عمل نقش پیشگامان و پیشروان را در جامعه بازی کرده و منتظر دستور نبوده و به سبک و سیاق فعالان مدنی تاثیرگذار جوامع پیشرفته ،فعالیت نمایند. این اقدامات “دوستان جوانرودی” بدون شک ، حکایت از آگاهی ،انگیزه و اشتیاق آنها در حل مشکلات گریبانگیر جامعه و طبیعت امروزی دارد.

 

فعالان محیط زیستی در اورامانات مدتها است به روشهای مختلف به صورت عملی دست دوستی با طبیعت و محیط زیست داده اند و بنظر می رسد انقلاب دانایی در عرصه محیط زیست در این چند سال اخیر در اورامانات مشهود بوده است و این بار هم جوانرودی ها با تشکیل کمپین نه کیسه های پلاستیکی گام بلند دیگری را در عرصه حفظ محیط زیست برداشته اند.

 

گزارش : فرهاد صالحی

دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.