یکشنبه, ۶ آذر , ۱۴۰۱ Sunday, 27 November , 2022 ساعت تعداد کل نوشته ها : 17035 تعداد نوشته های امروز : 18×

آخرین خبرها

“معبدآناهیتا” و “کاخ‌خسرو” سایت موزه می‌شوند پودولسکی: آلمان برای اسپانیا خطرناک است ابرهای کرمانشاه “بارور” می‌شوند تفاهم‌نامه احداث شهربازی کرمانشاه امضا شد وقتی جای آهوان ایرانی در “قراویز” تنگ می‌شود میهمانی شام رونالدو در قطر “گردشگری” کلید توسعه اقتصادی کرمانشاه است کرمانشاه ۴۰۰۰ “پرستار” دارد/ در سال‌های آتی به پرستاران بیشتری نیاز داریم دی ماریا: به این پیروزی مقابل مکزیک نیاز داشتیم ژرمن‌ها به دنبال امتیاز از ماتادورها/ صعود ژاپن قطعی می‌شود؟ شرایط خرید خودرو در بورس کالا ایجاد کارگزاری رسمی گروه صنعتی ایران خودرو در سامانه «نان» ثبت رکورد تولید هفتگی سه سال گذشته در سایپا دشان: هدف اول محقق شده است سکه امامی رکورد تاریخی خود را شکست قیمت سکه امروز پنجم آذر ۱۴۰۱ قیمت طلا امروز پنج آذر ماه در بازار (مثقال ۱۸ عیار، طلا گرم ۱۸ عیار) / افزایش ۲۰ هزار تومانی قیمت طلا تا دقیقه ۸۴؛ آرژانتین یک – مکزیک صفر پیشی گرفتن ام‌باپه از زیدان و پلاتینی در تعداد گل در جام جهانی پاسخ داور ایرانی بوندسلیگا به صحبت‌های کلینزمن علیه تیم‌ملی

سیر نزولی صادرات کرمانشاه به عراق در پی گسترش اختلافات بین اقلیم کردستان و دولت مرکزی /ورود تُجّار کرمانشاه به مرکز تجاری ایرانیان در بندر آستارا خان 
01 آبان 1396 - 10:20
شناسه : 1168
0
عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی ایران مطرح کرد: طلوع‌‌کرمانشاه :

عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی ایران گفت: به‌زودی مرکز تجاری ایرانیان در بندر آستارا خان به عنوان ورودی کالاهای ایران به روسیه راه‌اندازی خواهد شد، و کرمانشاه چند غرفه در این مرکز خواهد داشت و باید تجار را برای ورود به این بازار هم آماده کنیم.

پ
پ

کیوان کاشفی از سیر نزولی صادرات استان کرمانشاه به عراق طی یکی، دو سال اخیر یادکرد و افزود: دلیل این امر تحولات عراق و گسترش دامنه اختلافات بین اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق است.

کیوان کاشفی بابیان اینکه عمده کاهش صادرات استان مربوط به کم شدن صادرات مرز پرویز خان است، تأکید کرد: این مرز درگذشته سهم ۷۰ درصدی از صادرات استان به عراق را داشت که اخیراً به ۴۰ تا ۵۰ درصد رسیده بود و مابقی صادرات نیز از مرز خسروی، سومار و سایر بازارچه‌های مرزی صورت می‌گرفت.

این عضو هیات رئیسه اتاق ایران با اشاره به بسته شدن مرز پرویز خان طی روزهای اخیر، عنوان کرد: بسته شدن مرز پرویز خان تأثیر زیادی بر صادرات استان خواهد داشت و ممکن است کاهش ۲۰ تا ۳۰ درصدی را ایجاد کند.

به گفته کاشفی، بخشی از صادراتی که از مرز پرویزخان انجام می‌شد به سمت مرزهای دیگر مانند سومار و خسروی سوق پیدا می‌کند.

او یادآوری کرد: البته کاهش صادرات به این معنا نیست که تولیدکنندگان و تجار ما دیگر صادرات ندارند، بلکه صادرات آن‌ها به مرزهای دیگری مانند مهران، شلمچه، چزابه و… منتقل‌شده است.

سومار بهترین جایگزین پرویزخان

کاشفی مرز سومار را بهترین گزینه برای جایگزینی مزیت ازدست‌رفته مرز پرویزخان دانست و عنوان کرد: این مرز روند صادراتی خوبی دارد و حتماً باید آن را تقویت کنیم تا بخشی از خلأ مرز پرویزخان را پر کند.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرمانشاه افزود: نباید فراموش کنیم که برخی از زیرساخت‌ها که در مرز پرویزخان وجود داشت از جمله آزمایشگاه مواد غذایی و …  را در مرز سومار وجود ندارد. به‌علاوه در صادرات سوخت هم خیلی نمی‌توان در مرز سومار کار خاصی انجام داد.

قطر، روسیه و سوریه را دریابیم

کاشفی در ادامه بر لزوم توجه به بازارهای صادراتی دیگر در کنار بازار عراق تأکید کرد و افزود: سه بازار اصلی را شناسایی کرده‌ایم که می‌توان تمرکز خوبی روی آن‌ها داشت.

وی قطر را ازجمله این بازارها دانست که ظرفیت خوبی برای پذیرش مواد غذایی و خصوصاً دام زنده دارد.

رئیس اتاق کرمانشاه ابراز امیدواری کرد، با برقرار شدن مجدد صادرات دام زنده شاهد صادرات قابل‌توجهی از استان کرمانشاه به قطر باشیم.

کاشفی عنوان کرد: بازار دام زنده در کشور قطر وجود دارد و رایزنی‌های مقدماتی هم برای ورود به این بازار انجام‌شده است.

وی با اشاره به اینکه به‌زودی مرکز تجاری ایرانیان در بندر آستارا خان به عنوان ورودی کالاهای ایران به روسیه راه‌اندازی خواهد شد، گفت: کرمانشاه چند غرفه در این مرکز خواهد داشت و باید تجار را برای ورود به این بازار هم آماده کنیم.

به گفته رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرمانشاه، روسیه می‌تواند شریک تجاری خوبی هم در بعد واردات و هم صادرات باشد.

کاشفی عنوان کرد: بازار سوریه نیز می‌تواند هدف صادراتی دیگر ما باشد. کمیته‌ای برای مبادلات تجاری با این کشور در اتاق ایران تشکیل‌شده و مشکلاتی که در حوزه تبادلات اقتصادی با این کشور وجود دارد، شناسایی‌شده است.

وی با تأکید بر اینکه این مشکلات باید به‌سرعت حل‌وفصل شود، گفت: سوریه می‌تواند برای برخی از اقلام که در آن مشکل‌داریم ازجمله سیمان و لوازم ساختمانی بازار خوبی باشد.

عضو هیات رئیسه اتاق ایران تصریح کرد: یکی از مزیت‌هایی که ما برای بازار سوریه داریم مسافت اندک است. از نقطه صفر مرزی کرمانشاه تا دمشق فقط ۱۰۵۰ کیلومتر مسافت زمینی وجود دارد که این فاصله کوتاه می‌تواند باعث کاهش هزینه‌ها شود.

کاشفی افزود: از سفیر سوریه دعوت کردیم و به‌زودی برای رایزنی‌های اقتصادی به کرمانشاه خواهد آمد.

۲۰ درصد واحدهای تولیدی استان صادراتی هستند

رئیس اتاق کرمانشاه در ادامه با اشاره به اهمیت افزایش سهم واحدهای تولیدی از صادرات استان، ادامه داد: صادرات از مرزهای استان اکنون سه بخش است، یک بخش کالاهای تولیدی خود کرمانشاه که از مرز صادر می‌شوند و این بخش یک‌سوم سهم دارد، یک بخش کالاهای تولیدی دیگر استان‌ها مانند ملامین، شکلات و شیرینی، میوه و تره‌بار و … که توسط تجار و بازرگانان کرمانشاه صادر می‌شود؛ این بخش نیز یک‌سوم سهم دارد و بخش دیگر کالاهایی که بخش تولید و تجارت کرمانشاه در آن نقش ندارد.

این مسئول افزود: البته برخی از کالاهای تولیدی استان مانند محصولات پتروشیمی هم هستند که از سایر مرزها و خصوصاً بندرهای جنوب به خارج از کشور صادر می‌شوند.

کاشفی بابیان اینکه باید صادرات کالاهای تولیدی استان را افزایش دهیم، خاطرنشان کرد: اکنون واحدهای صادراتی حداکثر ۲۰ درصد از کل واحدهای تولیدی استان هستند.

وی بابیان اینکه برخی از واحدها در بازارهای خارجی سرمایه‌گذاری نمی‌کنند و در نمایشگاه‌ها نیز حضور پررنگی ندارند، گفت: باید با ایجاد مشوق‌هایی این واحدها را برای صادرات بیشتر تشویق کنیم.

رئیس اتاق کرمانشاه معتقد است، واحدهای تولیدی استان ظرفیت خوبی برای صادرات دارند، اما برخی از آن‌ها نیازمند تغییر تکنولوژی هستند.

کاشفی در پایان از برنامه‌هایی که به مناسبت روز ملی صادرات در نظر گرفته‌شده هم یادکرد و ادامه داد: صادرکنندگان استان در قالب شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی نشستی با استاندار و مسئولین استان خواهند داشت و مشکلات خود را مطرح می‌کنند./ اتاق ایران

دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.