معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه از بافت بیش از ۶۰ هزار مترمربع فرش دستباف در استان طی سال جاری خبر داد و پیش‌بینی کرد، این میزان تا پایان سال به بیش از ۱۰۰ هزار مترمربع برسد.
 
اسماعیلی تعداد قالیبافان بیمه شده استان را نیز بیش از ۸۶۰۰ نفر اعلام کرد و گفت: اخیرا تفاهم‌نامه‌ای با صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان و روستاییان داشتیم که از این پس با همکاری این صندوق قالیبافان جدید بتوانند بیمه شوند که در این راستا تاکنون ۲۳۹ نفر به این صندوق معرفی شده اند.
وی خاطرنشان کرد: همچنین ۲۳ مورد صدور و تمدید پروانه کارگاه قالیبافی داشتیم و هم اکنون تعداد مجوز کارگاه‌های قالیبافی متمرکز و غیرمتمرکز استان به ۱۳۳ مورد رسیده است.
معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه از صدور ۳۷۸ مورد مجوز مشاغل خانگی در زمینه قالیبافی نیز در ۹ ماهه امسال خبر داد.

به گفته این مسئول، در این مدت بیش از ۱۰ هزار بازدید از کارگاه‌های قالیبافی هم انجام شده است.

اسماعیلی با اشاره به حمایت‌هایی که از صنعت فرش استان صورت می‌گیرد، افزود: در سال جاری یازده میلیارد ریال تسهیلات به بافندگان مستقل و پنج میلیارد ریال تسهیلات به کارگاه‌های پشتیبان پرداخت شده است.

وی از ارائه بیش از ۳۲۴ هزار نفر ساعت آموزش به قالیبافان نیز یاد کرد که در زمینه آموزش‌های پیشرفته، طراحی فرش، بازاریابی، رنگرزی و … بوده است.

اسماعیلی گفت: همچنین در سال جاری بیش از ۴۱ مورد مجوز در زمینه مشاغل مربوط به فرش مانند قالیشویی، رنگرزی و … از سوی اتحادیه‌های مربوطه صادر شده است./ایسنا