در گفتگو با خبرنگار طلوع:یک هنرمند و مجسمه ساز پیشکسوت کرمانشاهی معتقد است بسیاری از مجسمه های ساخته شده از مشاهیر و شهدا کیفیت استاندارد را ندارند و گاه این کیفیت آنقدر پایین است که به عقیده من به نوعی توهین به صاحب تندیس به حساب می آید.
استاد ناصر خاورزاده سالهاست که در گوشه ای دنج از مکان حوزه هنری کرمانشاه با حجم سازی از گچ، آثار بی بدیل و فاخری از تمثال مشاهیر ملی و استانی را پدید می آورد و هنری قابل تحسین را در معرض دید علاقمندان می گذارد.
ساخت مجسمه مشهور میدان فردوسی کرمانشاه در سال ۸۲ به ارتفاع چهار و نیم متر، ساخت تندیس میدان آزادگان به ارتفاع هفت متر با همکاری “رنگرزان”، ساخت مجسمه کوهنورد در میدان تاقبستان و ده ها تندیس مقاومت و مشاهیر ادبی، ملی و استانی هنردست این هنرمند کرمانشاهی است.

وی اظهار داشت: شیوع ویروس کرونا بر معیشت هنرمندان و به ویژه مجسمه سازان تاثیرات منفی بسیاری به همراه داشته است و بسیاری از همکارانم نزدیک به یکسال است که با بیکاری دست و پنجه نرم می کنند.
خاورزاده در زمینه کیفیت مجسمه هایی که به سفارش برخی مسوولان به دست افراد کارنابلد ساخته می شود، گفت: بسیاری از مجسمه های ساخته شده از مشاهیر و شهدا کیفیت استاندارد را ندارند و گاه این کیفیت آنقدر پایین است که به عقیده من به نوعی توهین به صاحب تندیس به حساب می آید و این سوال پرسیده می شود که چرا سفارشات به مجسمه سازان توانمند داده نمی شود.
وی اضافه کرد، یک هنرمند زحمتکش بیزار است که در خدمت یک ایدئولوژی خاص قرار بگیرد هنرمند به احساس آزادی نیاز دارد.


خاورزاده معتقد است، برخی از مسوولین با سواد اندکی که دارند در نحوه اجرا و ساخت مجسمه دخالت می کنند و این مجسمه ساز است که قربانی نظرات غیرکارشناسی قرار می گیرد و این معضلات در سراسر کشور دیده می شود.
این استاد برجسته حجم سازی ادامه داد: مجسمه سازهای توانمندی برای ساخت یک اثر باکیفیت وجود دارند و نمی توان یک اثر را به دلال و یا واسطه گر سفارش داد که هیچ شناخت و تخصصی ندارند، گاه دیده ام آقازاده ای از طرف شهرداری سفارش می گیرد و آن را به یک سیمان کار برای ساخت داده می دهد.
خاورزاده یادآور شد، در کرمانشاه این وضعیت نیز صدق می کند مجسمه سازان توانمندی وجود دارند که اغلب گوشه گیر شده اند و در انتظار تغییر شرایط و بهبود اوضاع به سر می برند.
وی با بیان اینکه بخش دیگری از مشکلات مجسمه سازان مقوله حلال بودن و حرام بودن این حرفه است، گفت: این اختلاف نظر بین علما و مسوولان، مجسمه ساز را بلاتکلیف ساخته و تا وقتی این دید اصلاح نشود مشکلات روز به روز بدتر می شود.