تنها اثر جهانی ثبت شده در غرب کشور بیستون در استان کرمانشاه است که در سال ۸۵ در لیست آثار جهانی کشور ثبت شد و اکنون ثبت جهانی اورامانات نیز به مراحل حساس و سرنوشت‌ساز خود نزدیک شده است.

به گفته معاون میراث فرهنگی کشور، بالغ بر ۱۰۰ روستا و سکونتگاه در محدوده عرصه و تعداد زیادی روستا نیز در محدوده حریم اورامانات – هورامان قرار دارد. مراحل اولیه این پرونده طی شده و تعدادی از بررسی‌های اولیه نیز انجام شده است.

وی بیان کرد: معمولا تعداد زیادی سوال وجود دارد که ارزیاب از ما خواهد پرسید و سپس تعداد زیادی سوالات و دفاع نیز وجود دارد که اواخر سال‌جاری انجام می‌شود.

معاون میراث فرهنگی کشور گفت: گزارش ارزیاب میدانی از وضعیت مدیریت، سامان‌دهی، اصالت، یکپارچگی و وضعیت موجودی که به لحاظ استانداردهای جهانی در این منظر وجود دارد و گزارشی که قرار است به ایکوموس دهد، مهم است.

وی افزود: ایکوموس هم در کنار بررسی ارزش‌ها و اهمیت این منظر فرهنگی که گسترده است، گزارش نماینده خود را به همراه سوال‌هایی که از ایران می‌پرسد و جوابی که باید ما با همکاری مجموعه دست‌اندرکاران استان‌های کرمانشاه و کردستان و همچنین مردم پاسخ دهیم، بررسی می‌کند.

وی افزود: ارزیاب ایکوموس شامگاه سه‌شنبه اول مهر ۹۹ به کرمانشاه سفر می‌کند و کار ارزیابی میدانی خود را از منطقه اورامانات کرمانشاه شروع کرده و سپس منطقه هورامان کردستان را ارزیابی میدانی خواهد کرد.

وی تصریح کرد: ۶ روستا با اعتباری اختصاص یافته حدود ۲۰ میلیارد ریال در راستای بازدید یونسکو آماده‌سازی شده و اقدامات لازم را انجام داده‌ایم./فارس