به گزارش طلوع کرمانشاه، مجید احسانی در مراسم جشن گلریزان آزادسازی تعدادی از زندانیان جرائم غیرعمد کرمانشاه، بااشاره به فعالیت ۲۸ ساله ستاد دیه کشور، اظهارکرد: این ستاد طی این سالها همواره مورد اعتماد مردم و مسئولین بوده که این امر ناشی از خدمت صادقانه و خالصانه به زندانیان جرائم غیرعمد بوده است.

وی تعداد زندانیان آزاد شده جرائم غیرعمد کشور در سال گذشته را ۱۰ هزار و ۶۷۹ نفر اعلام کرد و افزود: میزان بدهی این زندانیان ۹۷۲ میلیارد تومان بوده که حدود ۳۸ درصد از این رقم معادل ۳۶۹ میلیارد تومان توسط شکات گذشت و تخفیف داده شد.

وی به آثار جانبی کمک به آزادسازی زندانیان جرائم غیر عمد اشاره کرد و گفت: مختومه شدن تعدادی از پرونده های حقوقی مراجع قضایی، دور شدن آسیب ها و ناهنجاری های اجتماعی از خانواده های زندانیان، کاهش آسیب روحی و روانی فرد زندانی که مجرم اتفاقی است و رسیدن اولیاء دم به حقوق حقه خود از جمله آثار  این اقدام خیرخواهانه است.

احسانی اضافه کرد: همچنین ستاد دیه کشور از چند سال گذشته علاوه بر درمان و کمک به آزادی زندانیان در بحث پیشگیری و فعالیت های فرهنگی ورود پیدا کرده است.

این مسئول اضافه کرد: باید تلاش کنیم فردی وارد زندان نشود تا برای آزادسازی وی سعی کنیم.

وی با بیان اینکه در سال ۹۶ حدود ۱۶ هزار نفر فوتی در حوادث رانندگی درون و برون شهری کشور داشته ایم، عنوان کرد: علاوه براین آمار تکادهنده، بیش از ۳۳۵ هزار نفر در این تصادفات مصدوم شدند که دچار عوارض زیانباری چون نقص عضو، انواع محرومیت ها، هزینه های سنگین و … شدند.

معاون اجرایی ستاد دیه کشور متذکر شد: در این راستا لازم است علاوه بر فرهنگ سازی در جامعه، نقاط حادثه خیز جاده ها با کمک مسئولین اصلاح شوند.

وی همچنین به سایر جرائم غیرعمد همچون مهریه، جرائم مالی ناشی از عدم تناسب تعهد و توان مالی، طمع و اعتماد بی جا در پرونده های مالی و حوادث کارگاهی به دلیل رعایت نکردن مقرارت کار اشاره کرد و یادآورشد: اینها از جمله مواردی است که باید آنها را مد نظر قرار دهیم و سفیران فرهنگی و پیشگیری در این زمینه ها باشیم.

 

ایسنا