مهرداد سالاری در نشست ستاد بازسازی مناطق زلزله زده استان با بیان اینکه بازسازی مناطق زلزله زده از اولویت های اصلی استان است، اظهار کرد: کار بازسازی یک کار ضربتی است و باید با سرعت انجام شود.

وی با تاکید بر تامین مصالح مورد نیاز بازسازی از داخل استان، گفت: البته واحدهای تولید مصالح ساختمانی استان نیز باید ضمن حفظ کیفیت و استانداردهای لازم، تولیداتشان را با قیمت مناسب به دست مردم برسانند و بتوانند مصالح مورد نیاز را به موقع تامین کنند.

سالاری با اشاره به برپایی نمایشگاهی از تولیدات مصالح ساختمانی استان در سرپل ذهاب، گفت: این نمایشگاه به مدت سه ماه برپا خواهد بود و قصد داریم مشابه آن را در دیگر مناطق زلزله زده نیز برپا کنیم تا مردم بتوانند به راحتی مصالح مورد نیازشان را تامین کنند.

وی همچنین با تاکید بر حضور مدیران عضو ستاد بازسازی در جلسات این ستاد، گفت: همه مدیران مربوطه باید همراهی کاملی داشته باشند تا موانع بازسازی برطرف شود.

سالاری از فرمانداران، بخشداران و دهیاران مناطق زلزله زده نیز خواست مردم را تشویق کنند برای بازسازی واحدهایشان پای کار بیایند.

عزیزالله مهدیان معاون بازسازی بنیاد مسکن نیز اظهار کرد: در بازسازی دو رکن وجود دارد که یکی مردم و دیگری مجریان بازسازی هستند. مردم باید پای کار باشند که هم اکنون تعدادی از مردم در منطقه حضور ندارند و همین کار بازسازی را کند می‌کند. باید مردم را تشویق کرد که خودشان پای کار آمده و مشارکت کنند.

وی همچنین با بیان اینکه بانکها در روند پرداخت تسهیلات سرعت لازم را ندارند، گفت: منابع مورد نیاز بازسازی از محل تسهیلات بانکی تامین می شود و چنانچه بانکها همراهی لازم را نداشته باشند این روند طولانی خواهد شد.

مهدیان با بیان اینکه برای سرعت گرفتن کار بازسازی باید همه بخش ها همکاری کرده و به تعهداتشان عمل کنند، افزود: ما در بنیاد مسکن همه امکاناتمان را به منطقه آورده ایم و هم اکنون ۱۳ استان در مناطق زلزله زده مشغول کار هستند، اما دیگر بخش ها هم باید به تعهداتشان عمل کنند.

عاطفی مدیرکل بنیاد مسکن استان کرمانشاه نیز گزارشی از وضعیت بازسازی مناطق زلزله زده داد و گفت: پس از پالایش انجام شده به ۳۵ هزار و ۳۱۴ واحد احداثی در مناطق زلزله زده استان رسیدیم که ۲۱ هزار و ۱۸۰ واحد تخریبی نوع یک و ۱۴ هزار و ۱۳۴ واحد تخریبی نوع دو هستند.

وی گفت: تاکنون کار آواربرداری ۱۶ هزارو ۷۰ واحد انجام شده، ۷۰۵۴ واحد پی کنی شده، برای ۲۳۰۰ واحد اسکلت اجرا شده، ۷۰۹ واحد دیوارچینی شده و سقف ۴۱۶ واحد زده شده است.

عاطفی همچنین از پایان عملیات تعمیر یازده هزار و ۵۰ واحد در مناطق زلزله زده استان خبر داد.

وی در خصوص واحدهای معرفی شده به بانکها جهت دریافت تسهیلات نیز گفت: تاکنون ۴۵ هزار و ۵۹۳ واحد به بانکها معرفی شده که ۲۹ هزارو ۱۱۳ واحد به مرحله عقد قرارداد رسیده اند.